18 Mart’ta Çanakkale’de Destan Yazanların Dakika Dakika Hikayesi


0

Tarihler 18 Mart sabahını gösterdiğin de saat 10:30 sularında düşman ülkelerin gemileri Boğaz civarlarında görülmeye başlar. Buraya kadar gelmelerinin nedeni ise tabii ki de İstanbul’dur. Akabinde ise savaşı alacakalrından kesinlikli hiç bir şüpheleri bulunmamaktadır.

Siz bu yazıyı okurken aynı zamanda Çanakkale Oratoryosunu dinlemenizi öneririz.

Müttefik Düşmana Ait Olan Filonun Sinsi Savaş Kurgusu ve Planı

 

Çanakkale savaşı, 18 mart çanakkale savaşı

Düşman kuvvetlerine ait olan ve diğer devletlerden oluşan birleşik filonun 18 Mart gününde gerçekleştirdiği büyük taarruzun asıl amacı Çanakkale ve Kilitbahir de bulunan tabyalar ve mayınların bulunduğu bölgeyi koruyan yerleşik ve taşınabilir bataryaları çok kısa bir süre içerisinde bozguna uğratmak, mayınları genel bir şekilde taramak sureti ile 800 metre çapında bir geçiş yolu açtıktan sonra Marmara bölgesine girebilmekti.

Amiral De Robeck’in Planladığı ve Uygulamaya Soktuğu Savaş Planı

Amiral De Robeck, planları dahilinde 18 mart günü saldırıya ve taarruza kalkacak gemileri iki ayrı gruba ayırmış bulunmaktaydı. Toplam gemi sayısı ile 16 ile sınırlıydı.

Ayırdığı gruplardan birinde mevcut olan 4 Fransız, 6 İngiliz savaş gemisi, A ve B savaş hatları şeklinde iki sıralı bir halde Borda savaş düzeni ile saldırıp taarruz yapacaklardı. Bu senaryoya göre :

  • Hatlardan A hattında 4 İngiliz Lord Nelson, Inflexible, Agamemnon, Queen Elizabeth,
  • Hatlardan B hattında 4 Fransız Charlemagne, Bouvet, Sufren, Gaulois savaş gemisi konuşlandırılacak,
  • İngilizlere ait olan 2 muharebe gemisi Triumph, Prince George ise A Hattında bulunan taarruz gemisinin kanatlarını koruma altına alacaktı.

Grupların ikincisinde mevcut olan ve ingilizlere ait olan 4 muharebe gemisi:

  • Vengeance, Albion, Irresistible, Ocean tam olarak 4 saat sonrasında Boğaz sınırlarına girmeyi başaracak ve Fransızlara ait gemilerin yanına konuşlanacaktı.
  • Bunların gerçekleştiği sıralarda 2 İngiliz savaş gemisi, Majesti ve Swiftsure de kanat kısımlarını koruyan İngiliz gemileri Prince George ve Triumph ile aralarında yer değişimi yapacaktı.
17 Mart 22:00 ve 18 Mart 10:30 tarih ve saatleri arasında gerçekleşen olaylar
Çanakkale savaşı

7 Adet mayın arama ve tarama gemisi ile 3 muhrip 17 Mart gece saatlerinde saat 22:00 dan başlayarak 18 Mart saat gece 02:00 sularına akdar Boğaz da bulunan Akyarlar‘a kadar uzanan bölümde mayın arama işlemlerini gerçekleştirdiler; fakat her hangi bir tehdite veya buna benzer bir unsura rast gelmediler ve bu bölgenin temiz olduğu şeklinde bir rapor çıkardılar.

Tarihler 18 Mart 1915‘i gösterdiğinde hava durumu açıktı ve güzeldi. Aynı zamanda deniz gayet durgun görünüyordu. Evvelsi gün Çanakkale bölgesine gelen ve o günün sabah saatlerinde yani sabah 08:00 da bir uçuş gerçekleştiren bize ait keşif uçağı, İmroz, Bozcaada ve Boğaz Ağzı mıntıkasında farklı tiplerde bir çok savaş gemisi görmüştü ve hızlı bir şekilde geri dönerek Mustahkem Mevkii Komutanlığına edindiği raporları sunmuştu.

Saatler sabah 10:30’u gösterdiğinde ise düşman kuvvetlere ait gemilerin Boğaz içerisine girdikleri görülüyordu

Saatler 11:30 – 11:40 civarlarını gösterdiğinde Müttefik düşmanlara ait filo planladıkları düzen ve tertibatı almıştı

Saat 11:30 sularında A hattına ve B hattına verilen Fransız ve İngilizlere ait savaş gemileri ile ve aynı zamanda bu gemilerin kanat bölgelerini korumakta görevli iki adet İngilizlere ait gemi konuşlanmak sureti ile adeta dehşeti andıran bir ateşe başladılar.

Merkezde bulunan tabyadan A hattı 14 bin, B hattı ise 16 bin yarda, kanat kısımlarını kormakta görevli iki adet İngiliz gemisi ise 15 bin yarda mesafesinde bir uzaklıktaydı.

Düşman devletlere ait savaş gemileri, adeta ateş çemberi oluşturmuşlardı. Onlara ait her muharebe gemisi bize ait olan tabyalarımızı ateş altına almışlardı. Aradaki mesafenin uzaklığından dolayı Merkez de bulunan tabyalarımız durmak ve geri çekilmez zorunda kalıyordu. Fakat Mesudiye ve Dardanos isimli tabyalarımız bu saldırılara karşılık vermek için direniyordu.

Saatler 11.50 / 12.20 Arasını Gösterdiğinde Numune Ağır Topçu Taburu Agamemnon’u Vurdu

Saatler 11.50 civarlarında gösterdiğinde ise Agamemnon savaş gemisi bizlere ait olan numune Topçu Taburu tarafından ağır bir şekilde ateş altına alınmıştı. Ortalama 20-25 dakika bu gemiyi 10 civarı veya 12 dakika civarı bir vuruş şeklinde kayıtlara geçildi; karşı düşmanın gemisinin üst bölgelerine yapılan 7 ateş çok fazla bir şekilde hasara yol açtı; üst üste vurulan düşman muharebe gemisinin 360 derecelik bir manevra yapmak suretiyle açılan ateş bir şekilde kurtulmaya çalıştığı kayıtlara geçti.

Ssaat 12:00 sıralarında ise Rumeli Hamidiye tabyası sında bulunan 35,5’lik top resmen bir mermi bile atılmadan kullanılmaz hale getirildi.

Saat 12:20 olduğunda ise Queen Elizabeth, aralıksız bir şekilde Çimenlik tabyamızı ateş altına almaktaydı. Bu arada 35 santimlik bir top mermisi tam olarak cephaneliğin olduğu noktaya isabet etti ve o noktada bir yangın çıkardı.

Saat 12.30 Olduğunda, Düşman General Amiral De Robeck Kazanacağı Zaferden Emindi

Saatler 11:30’dan 12:00’a kadar devam etmiş olan ve gemilerin gerçekleştirdiği bombardımanda müttefik güçlere ait olan gemi topçularının tabyalar üstünde yaptığı büyük etki, düşman kuvvetlerine ait filo komutanına adeta büyük bir umut aşılmamıştı. Bunun üzerine Amiral De Robeck, B hattında bulunan Fransızlara ait 4 geminin A hattındaki İngilizlere ait gemilerin solundan ve sağından geçmek suretiyle 10.000 yarda da mesafe koymalarını söylemişti yani emretmişti. Saat 12:30’da bu bahsedilen muharebe gemileri 10.000 yarda ya yaklaşmış bulunuyorlardı.

12:40 Topçularımız Inflexible Kruvazörünü Vuruyor
Inflexible Kruvazörü

Fransız birliklerine ait gemiler yanaşmaya başlamaktayken Türk tarafındaki topçu, İngilizlere ait olan Inflexible savaş kruvazörüne tam isabetli bir atış gerçekleştirdi; kruvazörün telsizi kullanılmaz hale geldi; yine aynı kruvazör bir kaç dakika içerisinde 3 top daha isabet aldı; bu arada Pruva köprüsünde yangın çıkmaya başladı; çıkan alevler Prova2nın üzerine akdar çıkmaya başladı. Inflexible, bulunduğu A hattından geri çekilmek zorunda kaldı. Çıkan yangını söndürebilmek için çabalıyordu. Oluşan hasarı toparlamak için ortalama 2 saat civarında bir uğraş verdi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı