22 Nisan : Türkiye’de Koronavirüsten 117 Kişi Yaşamını Yitirdi


0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gerçekleştirilen bilim Kurulu toplantısı akabinde bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Fahrettin Koca, son 24 saat içerisinde korona virüs sebebiyle hayatını yitiren kişi sayısının 117 olduğunu, toplamda ise oluşan hayat kaybının 2.376 şeklinde oluştuğun aktardı.

 

Son 24 saat verileri ile Kovid-19:

22 Nisan koronavirüs bilançosu

‘Zatürreye dönme oranı her geçen gün azalıyor’

Hastanelerde oluşabilecek olan pandemiye karşın çok  ciddi bir hazırlık içerisinde olduklarını aktaran BakanKoca, şu detayları aktardı:

Biz yatak doluluk oranımızı yüzde 70’lerden yüzde 30’lara çektik. Bu süreçte yatak doluluk oranımızı da %60’a indirmiş durumdayız. Bu sayısal bilgiler hastanelerimizin salgınla mücadeleye nasıl hazırlandığını ortaya koymaktadır. Bu dönemde yarı yatak sayısına rağmen yatak doluluk oranımızın ne kadar düşük olduğunu görüyoruz. Avrupa ile Türkiye’deki yatak doluluk oranını karşılaştırınca ilginç bir tablo çıkmaktadır. Türkiye’de her 3 yataktan 2 tanesi boştur. Avrupa’da tüm yatakların dolu olduğu ortamda aradaki fark görünmektedir.

Hastalarımızdaki tablo çok daha az oranda pnömoniye dönmektedir. Bu da hastalığa erken müdahale etmemizin ne kadar faydalı olduğunun göstergesidir

 

‘Hayatını kaybedenlerin yüzde 8’i 60 yaş altında’

Açıklamalarına devam eden Bakan Fahrettin Koca,

Bu oranlar ne kadar yüksekse hastalar o kadar geç fark edilmiştir.

İngiltere’nin dünya ortalamasının üstüne nasıl çıktığını görüyoruz. İngiltere dünya ortalamasını yükseltmektedir. Almanya başta düşük seyretmekte iken daha sonrasında dünya ortalamasına nasıl paralel seyrettiğini görüyoruz. İtalya’da sağlık alt yapısının düşmesi ve yaş oranının yüksek olması dolayısıyla dünya ortalamasını yükselttiğini görüyoruz. ABD’de ise bütün ülkelerden farklı seyretti. Dünya ortalamasının aniden üstüne çıkıp ortalamayı yükseltti ve sonra ortalamanın altına düştükten sonra yeniden yükselişe başladığını görüyoruz.

Erken teşhis ve tedavideki başarımız sayesinde her geçen gün vefat oranlarının düştüğünü görüyorsunuz. Yoğun bakımdaki hasta sayımızda son günlerde düşüş olmakta. Eğer bu derecede hazırlıklı olmasaydık riskli gruplardan çok ciddi vefat oranları olurdu. Bugünkü tablomuz Avrupa ve ABD’dekinden pek farklı olmazdı.

Bu salgında kimse ‘Bana bir şey olmaz’ deme gücüne sahip değildir. Hayatını kaybedenlerin yüzde 8’i 60 yaşından küçük ve başka herhangi hastalığı bulunmayan kişilerdir. Koronavirüs bu sağlıklı bünyeleri de yenmiştir. Dolayısıyla tedbiri her yaş grubunda elden bırakmamak gerekiyor.

Sağlık bakanı Koca’nın tüm açıklamalarını yukarıda paylaştığımız video’dan izleyebilirsiniz. Video için tıklayınız.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı