Elma Sirkesi Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?


0

Yüzyıllardır farklı uygarlıklarda kullanılan elma sirkesi günümüzde de popülerdir. Sağlık ve bakım alanlarındaki pek çok probleme çözüm olan sirke ürünü, hijyen sağlamak amacı ile ve yemeklere lezzet eklemek için de kullanılabiliyor. Elma sirkesinin yararları saymakla bitecek gibi görünmüyor. Biz faydaları ve kullanımını sizin için öğrendik.

  

Elma sirkesi nerede kullanılır?

Elma sirkesi antiseptik kaynağı ile yemeklerde ve kişisel bakım olaylarında kullanılır. Sebzeler sirkeye batırıldığında, içinde mikroplar yok olur.
Cildi yatıştırıcı bir özelliği vardır.
Mide sorunlarına iyi geliyor.
Diş temizliğinde kullanılabilir, su ile karıştırarak ağız çalkalanırsa ağız kokusunu gidermekte iyidir.
Bağırsak sistemini hareketlerini düzenler.
Düzenli şekilde kullanıldığında, vücutta yağ yakım hızı artar.
Kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.
Genellikle tok tutma özelliği ile diyetlerde kullanılır.
Kan şekerinizin dengelemeye yardımcı olur.
Evin temizliğinde hijyen sağlamak amacıyla da  kullanılır.

Sirkenin zararları

Elma sirkesi ile saç bakımı

Elma sirkesi ile saç maskesi ve saç bakımı mümkündür. Sirke saçı parlatır ve elma sirkesi ile eski ölü deriyi yenileyerek kepek sorununu ortadan kaldırır. Elma sirkesi saç rengini değiştirir mi sorusunun cevabı evet olacaktır. Sirke saç rengini açmak amacı ile kullanılabilir. Maske, saç boyanmayacak ise ve sadece bakım için kullanılıyorsa sirke su içinde inceltilerek maske yapmak gerekmektedir. Bir çay kaşığı tuz kattıktan sonra, saça uygulayabilirsiniz. İçine bir çay kaşığı kararında tuz kattıktan sonra bu yapılan karışımı saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçınızda üzerinde bir saat boyunca bekleyen bu karışımı soğuk bir su ile durulamak sureti ile çıkarabilirsiniz. Elma sirkesi maskesi ve saç bakımı olayında dikkat etmeniz gereken durum ise bu yapılan karışımın saç diplerine değmeden uygulanmasıdır. Asidik özelliklere sahip olan bu karışım deride yanmaya neden olabilmektedir.

Sirkenin faydaları

Elma sirkesi ve cilt için faydaları

Elma sirkesinin cilt ile alakalı faydaları arasında, ölü deri kaldırma özelliği ilk etapta yer alıyor. Cildi temizleyen ve gözeneklerini açan sirke, su ile karıştırılır ve pamuk aracılığı ile cilde uygulanır. Derideki bakterileri öldürerek mikrobik sorunları en aza indirir. Bu akne gibi bakterilerin büyümesi ile artan cilt sorunlarının tedavisinde bir destek olarak kullanılabilir. Elma sirkesi cilt lekeleri için kullanılabilir. Yüzdeki lekelerin giderilen sirke, düzenli kullanımda yaşlılık lekelerinin giderilen gideriminde yardımcı olur. Soğan suyu ve elma sirkesi karışımı yarım saat boyunca yüz tutulur; Bu leke açma maskesi durulanır ve deriden temizlenir. Her 15 günde bir kullanılması tavsiye edilen maskeden sonra düzenli güneş kremi önerilir. Mantar gibi sorunları da çözen sirke, cildin günlük kullanımda kendini yenilemesine yardımcı olur. Her gün yarım saat sirke ile tuzlu suda tırnaklarınızı ıslatma sorunları azaltır.

Elma sirkesi faydaları

Elma sirkesi ve yüz için faydaları

Elma sirkesinin yüz üzerindeki faydaları tüm cilt tipleri için geçerlidir. Yağlı cilt ve kuru cilde sahip insanlar elma sirkesi kür yararlanabilir. Cildin normal pH dengesini elde etmesini sağlayan elma sirkesi, Akne benzeri bakteri türemesi ile artan cilt problemlerinin tedavisinde destek amacı ile kullanılabilir. Cilt lekeleri için elma sirkesi uygulanabilir. Yüzdeki lekelerin daha açık bir hal almasına yardımcı olan sirke, düzenli olarak kullanıldığında yaşlılıkta oluşan lekelerinin de düzelmesine yardımcı olur. Soğan suyu ve akabinde elma sirkesi birbirine karıştırılarak yarım saat süresince yüzde bekletilir, leke açıcı amacı ile sürülen bu maske su ile durulanarak ciltten bir şekilde arındırılır. 2 Haftada bir günde bir kez kullanılması tavsiye edilen maske devamında, düzenli şekilde koruyucu güneş kremi kullanılması önerilir. Mantar benzeri problemlere de çare olan sirke ürünü, günlük olarak kullanımda cildin kolay bir şekilde kendini tazelemesine yardımcı olur. Tırnakları 24 saatte bir 30 dakika sirkeli ve tuzlu su içerisinde bekletmek, problemlerin azalmasına etki eder.

Sirke neye iyi gelir

Yüzde elma sirkesi nasıl uygulanır?

Elma sirkesi tonik olarak kullanılırsa, bir litre su, 1-2 yemek kaşığı su ile karıştırılarak cilde uygulanır. Aknede kurutucu bir uygulama isteniyorsa, yarıya seyreltilmeli ve kullanılmalıdır. Ciltte bırakılmamalı, kalıcı olarak durulanmalıdır. Elma sirkesi maskesi asidik niteliğinden dolayı ciltte yarım saatten fazla tutulmamalıdır.

Elma sirkesi ve soda da cilde uygulanabilir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 3 yemek kaşığı soda karıştırın. Bir sprey şişesi ile püskürtülerek cilde uygulanır. Yüz tamamen ıslandıktan sonra cilt pamuk ile temizlenir. Bu arada, cilt aşındırılmamalıdır. Uygulama günde iki kez, sabah ve gece, sivilce ortadan kaldırmak için yardımcı olur.

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Zayıflama için elma sirkesi kullanımı oldukça yaygındır. Yemeklerden önce bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi ekleyerek içmek, yetişkin ve mide sorunu olmayan kişilerin zayıflamasına yardım eder. Günün ilk saatlerinde, karışımı içmenin metabolizma hızını ve vücudun yağ yakma kapasitesini arttırdığı bilinir. Peki, elma sirkesi içilir mi? Sek elma sirkesi içmek hem mide sağlığı için hem de damak zevki göz önüne alındığında tavsiye edilmese de, sirkeli su içilebilir. Günlük az miktarlarda içilen elma sirkeli su, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Elma Sirkesi Tüketimi Nasıl Olur ve Ne Zaman Tüketilmelidir?

Zayıflamak için elma sirkesi ile sirke kürü uygulanacak ise her gün,

  • 1 tatlı kaşığı oranında elma sirkesi ürünü
  • 1 tatlı kaşığı kadar gerçek bal
  • 1 bardak oranında ılık olan suyun içine karıştırılarak içilmesi kafidir.

Kahvaltıdan ortalama 30 dakika önce içilecek olan bu karışım, aç mide ile bedenin detoks uygulaması yapmasına da fazla şekilde yardımcı olacaktır. Bu karışım haftada 3 gün içilerek günlük yapılması gereken diyete devam edilebilir. Zayıflamak amacı ile elma sirkesi ürünü tüketenler, salatalarının içine ve yemeklerinin içine bol miktarda sirke katabilirler. Öyle ki çorba içine  ve yemeklerin üzerinde de sirke kullanmak sureti ile vücut metabolizmasını gençleştirmek ve hızlandırmak olanaklıdır. Sirkeyle turşu yapılabilir ve aynı zamanda sos ve türevi mezeler yapabilir, günlük olarak yemeklerinizde sirke suyu kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Elma sirkesi harikası, faydaları ile beraber anılır fakat sirkenin yanlış kullanımı vücudunuza zarar verebilmektedir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu anlattığımız faydaların yanında elma sirkesi insanları rahatsız eden bağırsak mantarları üzerinde de yüksek etki gösterir. Lenf bezleri içinde görev alan candida mantarı ile elma sirkesi bir arada bulunamaz. Candida mantarı sorunu elma sirkesi uygulandığı anda çok kısa bir sürede yok olur. Özellikle bayanların cinsel bölgelerinde artan bu mantar türünün yok edilmesi için için de yine sirke kullanılır. Problemin devamı durumunda uzman doktor bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Sitrik asit oranı yüksek olan elma sirkesinin aşırı tüketilmesi, direkt olarak içilmesi, seyrek hale getirilmemesi yemek borusunda hasara ve aynı zamanda mide de hasara yol açabilir. İçinde barındırdığı asit, potasyum eksikliğine yol açabilir. İnsülin ilaçları ve diüretik ilaçlar kullanmak zorunda olan bireyler, elma sirkesi ve türevini tüketmeden hemen önce uzman bir doktora yada kendi doktoru varsa kendi doktoruna danışabilir. Elma sirkesi ürününün bazı ilaçların etkisini düşürebileceği söylenmektedir. Su aracılığı ile ile seyreltilmeden diş bakımında kullanılan sirke ürünü, diş dokusunun yani etlerinin yara almasına yol açabileceği için inceltilmesi gerektiğini her zaman uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Elma sirkesi ve ürünlerinin bağırsak sistemine faydası bilinse de aşırı tüketimi sindirim sorunlarına yol açabilir. İnsanlarda midede yanma hissiyatı, yine mide de ekşime, ishal olma ve hazım durumunda zorlanma gözlenebilir. Herhangi bir risk durumunda ve yan etki akabinde uzman doktora görünmelidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı