Apple, Çin’in Sansürünü Devre Dışı Bırakan Bir Apple Uygulamasını App Store’dan Sildi


0
Apple, Çin hükümeti’nin sansür amaçlı kullandığını uygulamasını, Emoji şekilleri ile şifreleme metodunun kullanılmasıyla bu durumu açmasını sağlayan BOOM adlı bir klavye aplikasyonunu App Store’dan sildi. Apple tarafından yapılan açıklamada ise uygulamanın yani aplikasyonun, Çin’de bulunan yasaları her şekilde ihlal durumunu ortaya çıkardığını açıkladı.

Çin hükümetinin özellikle COVID-19 virüsü ve salgını esnasında daha fazla ve yoğun bir şekilde uyguladığı sansürün ve bu Sansürün aşılmasını sağlayan Boom keyboard adlı klavye aplikasyonu çeşitli Emoji şekilleri kullanmak suretiyle bir şifreleme yapıyor ve gerçekleştiriyordu. Bu durum sonrasında ise Apple tarafından Çin kaynaklı App Store da yayından kaldırıldı.

BOOM-Text Encryption Keyboard, Amerika’nın New York şehrinde yaşamını sürdüren 20 yaşlarında olan ve aynı zamanda Çin vatandaşı olan Wang Huiyu tarafından uygulama geliştirildi. Huiyu  uygulamanın amacının Corona virüsü salgını esnasında içinde bulunan insanların bu gereksiz sansüre hiçbir şekilde takılmadan birbirleri ile mesajlaşması amacı ile bir arkadaşı ve kendisi ile birlikte geliştirmeyi sürdürdü.

Geliştirdiği şifreli klavye aplikasyonu App Store’da yayınlandıktan kısa bir süre sonrasında ise Apple tarafından Çin’de ve Çin hükümeti içerisinde kullanılan App Store’dan tamamen kaldırıldı. Apple aplikasyonun kaldırıldığı geliştiriciye gönderdiği bir e-posta ile bildirdi. Bu durumun içinde ve Çin içerisinde Yasal olmayan bir uygulama olduğunu açıkça belirtti. Bunun akabinde ise şifreli klavye aplikasyonu olan BOOM, Çin’in diğer bölgelerinde hala kullanılabiliyor.

Bu enteresan uygulamanın yani aplikasyonun geliştiricisi olan Wang Huiyu, Şubat içerisinde bu farklı aplikasyonu yayınladıklarını ve aynı zamanda bu uygulamanın ortalama bir aydır insanlar tarafından kullanımda olduğunu belirtti. Huiyu, Boom’un Çince aynı zamanda Japonca içerisinde olmak dahilinde birçok ve farklı dillerde mesaj yazılarını emojilere çevirerek şifrelediğini belirtti.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı