Blog Nasıl Açılır – Blog Kurma Rehberi


2

Blog açmakta kararlıyım fakat blog nasıl açılır bu konu ile ilgili pek fikrim bulunmuyor.. bu durumda ne yamam gerekiyor ? Blog kurma işlemlerine hangi taraftan başlamam gerekiyor ?

Sıradan veya sizin için önemli olacak bir blog nasıl açılır basit ve zor olmayan bir yol ile öğrenmeyi amaçlıyorum ve aynı zamanda ekstra gelir anlamında blog aracılığı ile maddi kazanç elde etmek istiyorum şeklinde bir düşünceniz var ise, size doğru blog’da olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

İlk defa blog kurma olayımda daha önce hiç bir fikre ve bilgiye sahip değildim. Bunun yanı sıra sabahlara kadar bir çok araştırma yaptığım oldu. Tabii ki 0 teknik bilgi ve teknik beceri sahibi değildim. Bu kadar emeğin ardından hayal edemeyeceğim tecrübeleri ve bilgileri edindim desem tam olarak yeridir.

Sizlere blog nasıl açılır yazım ile eşlik etmeye çalışacağım. Aynı zamanda elimden geleni eksiksiz bir şekilde sizlere aktarmaya ve naçizane fikirlerimi sunacağım.

Bu bilgilendirici ve öğretici makalemde sizlere blog nasıl açılır aşama aşama kesinlikle atlama yapmadan aktarmaya ve anlatmaya gayret göstereceğim. Akabinde ise makalemde belirttiği blog kurulum yöntemi makyaj blogu nasıl kurulur, gezi blogu nasıl açılır, moda blogu nasıl kurulur, kişisel blog nasıl açılır veya yemek blogu nasıl yapılır benzeri aynı mantığa dayalı olan alt kategorileri de içine alıp kapsayacaktır. Bu yüzde adımları atlamadan okuyarak anlamaya çalışmalısınız.

Bu konuda kesinlikle bana inanabilirsiniz. Blog açmanın 10 dakikanızı almadığını anlayacaksınız ve kısa bir süre içerisinde kendi profesyonel bloğunuzu açmış olacaksınız.

Bunların yanı sıra blog açmak amacı ile oluşturduğum bu adım adım isimli rehber ;

# Yeni başlamış kişiler için ve hiç bir bilgiye sahip olmasanız bile sürekli takipte kalabileceğiniz bir durumdadır.

# Ayrıca her daim güncelliğini korumaktadır.

# Konumuz oldukça açık bir durumdadır. WordPress ile blog açma konularına değinilmiştir.

# İçinden çıkamadığınız veya yapamadığınız bir kısım olursa, konu içinde sizlere vereceğim mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Neden Bir Blog Kurmanız Gerekiyor ?

# Bu kısıma kadar geldiyseniz ve blog kurma meselesinde tam olarak bir karar veremediyseniz, akabinde ise blog kurarak ne tür bir şey yapacağınızı ve kazancınızın ne olacağını tam olarak bilemiyorsanız, neden blog sitesi açmalıyız konulu yazımızı takip etmenizi öneririm.

Blog kurmak sizlere ne gibi kazançlar sağlar bunları sizlere sıralayacağım;

# Maddi kazanç / Para kazanma: blog yazarak para kazanma her zaman için olanaklı bir durum. Blog yazma işini ek iş anlamında kullanan insanlarda mevcuttur. Yada tam olarak kendini bu işe adayan ve bu iş ile hayatını devam ettiren insanlarda bulunmaktadır.

Yani sizlere söyleyeceğim şey, blog açarak para kazanmamak kesinlikle mümkün değil diye düşünenler arasındayım. Mümkün olmadığını yani para kazanabileceğinizi kanıtlarcasına bir yazım olan, blog açarak sadece tek makale ile günde 150 lira kazanmak isimli ve başlıklı yazımızda bu durumu sizlere sıfır dan başlayarak açtığım ve sadece tek yazı yazdığım blog sitem ile adsense reklamlarından aylık olarak 150 lira kazandığımı anlattığım en değerli blog sayfalarımdan bir tanesidir.

Bu yazdıklarıma kesinlikle gönlünüz rahat bir şekilde inanabilirsiniz. internetten para kazanma amacı ile sizlerinde yapabileceğiniz karlı 3 iş arasında desem sanırım tam olarak yeridir.

# Blog Yazarı Olmak : Öncelikle şu soru ile size gelmek isterim, Sizce kitap yayımcıları olsun yada kitap yayın firmaları olsun bu piyasada hiç tanınmamış olan ve pek bilinmeyen bir dergiyi veya kitabı mı piyasaya sürerler yoksa zaten rutin olarak kitaplarını yayımlayan ve bilinen birinin dergisini yada kitabını yayıma sokarlar. Cevap olarak ikinci yazdığımı verebilirim. Açıklamasına gelecek olursam çok kolay bir şekilde sizlere bunu açıklayabilirim; Nedeni ise tanınmış kitap sahibinin kitapları sizlere satabilmesi çok ama çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. İşte tam olarak burada sizlere blog kurmak bu işin ilk aşamasıdır cevabını verebilirim.

# Yaptığınız İşi İlerletmek : Şu günlerde bakacak olursanız büyük firmalar dahi blog sayfalarına sahiptir. Merak edip, neden ? diye soracaksınızdır. Tabii ki mallarını veya ürünlerini blog üzerinden satıyor da ondan. Örnek vermek istersek tatil ve gezi bileti satan bir websitesi tatil yapılabilecek ve gezilecek yerleri tanıtırken aynı zamanda google’dan gelen ziyaretçilere aynı zamanda uçak bileti satmaya çabalıyor.

# Takılmadan Yazmaya Devam Edin : Blog oluşturmak için veya yazmak için her hangi bir fikriniz yada amacınız olmasa da olabilir aslında. Eğer yazmaktan hoşlanıyorsanız, fikirlerinizi ve farklı olan düşüncelerinizi diğer insanlar ile paylaşmaktan haz alıyorsanız blog sitesi oluşturabilirsiniz.

Aslına bakacak olursanız blog ile ilgili satırlarca şeklinde yazılar ve maddeler sıralayabiliriz. Fakat sizlere şunu söyleyebilirim. Blog açmak size gerçekten maddi anlamda ve manevi anlamda mutlaka bir şeyler kazandıracaktır. Sadece bildiğiniz yoldan gitmelisiniz.

7 Aşamada Blog Oluşturma – Blog Kurma – Blog Nasıl Açılır

1- Blog Oluştururken Konu Ne olacak
2- Blog Scripti Seçimi
3- Hosting ve Domain Ne Anlama Geliyor
4- Çalışacağınız Hosting Firmasını Bulma
5- Blog İçin Alan Adı Alma ve Hosting Satın Alımı
6- WordPress Scripti Hostine Kurma
7- Blog Tasarlama ve Sonrasında Kullanımı

1 – Blog Sitesi Oluşturmak Amacındayım Fakat Bir Konu Bulmakta Zorlanıyorum

Sizlere bir çok fikir verme şansım var ve sanırım sizlere anlatacağım ve aşılamaya çalışacağım fikirlerimden bazıları sizlerin yoluna ışık tutacaktır diye düşünüyorum.

Bilgilerime ve bildiklerime göre şu bir kaç detayı da mutlaka sizlere açıklamalıyım. Bu belirteceğim iki madde, sizleri ciddi anlamda başarı safhasına taşımak için oldukça mantıklı görünmnektedir.

1- Açacağınız blog ile ilgili bir konu seçme aşamasındayken öncelikle seveceğiniz ve keyif duyacağınız bir blog konusu belirleyin. Hoşlanmadığınız veya ısınamadığınız bir işi biliyoruz ki severek yapamazsınız. Yapsanız da pek faydalı olacağını düşünmüyoruz. Akabinde ise kaliteli bir iş ortaya çıkaramazsınız.

2- Sizlere söyleyeceğim diğer bir fikir ise, niş blog kurma  ile ilgili bilgi edinerek bu konu üzerinde durarak bir blog sitesi oluşturma aşamasına geçmeniz. Bana kalırsa spesifik her hangi bir blog konusu üzerinden gidin. Google arama motoru, niş blog sitelerini her zaman için sever ve sık sık botlarını sizin blogunuza ziyarete gönderir.

Bu konuyla ilgili biraz daha detaya girmek istiyorum. Yazmaya başladığınız blog konuları birbirine benzer olacağından dolayı, blog yazıları arası linkleme ve link verme olayında şansınız çok daha fazla olacağı için sitenize uğrayan çok daha fazla insana ve ziyaretçiye daha fazla yazılarınızı okutma şansını yakalayacaksınız.

Devamında ise blogunuza gelen ziyaretçiler sitenizde çok daha fazla zaman geçirmeye başlayacaklardır. Sonrasında ise yazılarınızı sosyal medya da paylaşım oranı artacaktır. Bu durum da size bir artı olarak geri dönecektir.

Toparlayacak olursak, örnek verdiğim niş blog olayı, SEO anlamında ve google arama motorunda üst sayfalara ve üst sıralara çıkabilme açısından sizlere fayda sağlayacaktır.

Söylediğim gibi niş blog oluşturmanın sizlere daha sayamayacağım kadar artıları olacaktır.

2 -Blog Scripti Seçimi : Ücretli Scriptler vs Ücretli Scriptler

sizeaitblogadresi.wordpress.com yada sizeaitblogadresi.blogger.com

# Bakacak olursak bu alt adreslerde bir ciddiye görünmüyor. Yani size ait değilmiş gibi durmakta. Hiç akılda kalacak bir domain gibi de görünmüyor. Kurumsallıktan da açık ara uzakta görünüyor.

# Eğer ücretsiz blog kurmak istiyorsanız bu durumun bir çok eksisi olabilir. Ücretli alacacağınız com veya net uzantılı domainler sizlerin faydasına olacaktır.

# Zaten sizlerde karar verme esnasında bazı işe yaramaz kriterlerin bir tanesi bile aklınıza gelse bunun size pek bir şey kazandırmayacağını ve ileriye dönük olarak umutsuz olacağınızı gösterir. Zaten ücretsiz blog açma platformları para kazandırmıyor.

# Akabinde ise neden para kazandırmadığını sizlere aktarayım : diyelim ki ücretsiz blog imkanı veren platformlardan birine üye oldunuz ve ne yapmam istediğinize karar verdiniz. Blog ile para kazan fikri ile yola çıktınız. Sonrasında ise WordPress veya benzeri bir platformdan bir tane blog açtınız. Örnek verecek olursam adresiniz, sizinblogadresiniz.wordpress.com s. Blog sitenize içerikler girdiniz ve bir süre sonra adsense başvurusu yapmaya karar verdiniz. Bu durumda adense başvurunuz çok büyük ihtimalle ret edilecektir.

Blog nasıl açılır
Blog Sitesi Nasıl Açılır – Blog Sitesi Açma – Blog Sitesi Açmam İçin Ne Gerekiyor

# Farz edelim bir blog açmak istiyorum ve blogsitem.net adında bir blog kurmak amacındayım. Peki bu olayı nasıl yapacağım ? Tam olarak bu bahsettiklerimi sizlere öğretmeye çalışacağım.

Kaliteli ve dikkate alınacak profesyonel blog sitesi kurma amacındaysanız, benimde hali hazırda kullandığım gelişmiş blog sistemi olan WordPress sistemini kullanmanız gerekmektedir.

# Zaten hali hazırda bir çok ziyaret ettiğiniz sitelerin bir çoğu wordpress alt yapısını kullanmaktadırlar. Sizlerde bu yolda ilerlerken wordpress sistemini kullanacaksınız. Bu durum sakın ola ki gözünüzü korkutmasın! Tecrübe kazandıkça bu işi yapmanın çok daha kolay olduğunu anlayacaksınız. Zaten her zaman için sizlere destek vereceğimi de unutmamanızı isterim.

Bu arada tüm bahsettiğimi sitelerin hepsi blog amaçlı yapılmış siteler değillerdir. Daha sonra sizlere WordPress ile yapılmış siteler hakkında ayrıntılı bilgi vereceğim. Öncelikle biz bazı şeyleri öğrenelim. Daha sonra farklı konulara da değineceğiz tabii ki. Bu arada Türkiye içinde girdiğiniz meşhur haber, dizi, film gibi bir çok site de wordpress altyapısını kullanmaktadır.

WordPress ile yapabileceklerinizin sınırı yok diyebilirim. Biz burada sadece wordpress blog kurma konularından bahsediyoruz fakat farklı kategorilerde de yani, dizi sitesi, film sitesi, e-ticaret sitesi, haber sitesi gibi internet siteleri kurmak istiyorsanız, yine aynı şekilde wordpress alt yapısı ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu arada bir blog kurmanın da mutlaka bir maliyeti olacaktır. Bu durum yalnız blog kurmak için değil, her türlü site kurmak için geçerli bir gerçektir. Fakat bu durum sizlerin kafasını karıştırmasın! Bu anda ben devreye girebilirim. Zaten sizleri aydınlatmak ve kafanızın karışmasını engellemek için buradayım diyebilirim. Kesinlikle bana güvenin. Çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Akabinde ise ödeyeceğiniz paralar çok fazla paralar değil. Hemen hemen hepimizin ödeyebileceği miktarda paralar bunlar. Blog açmak ücreti nedir ? Blog açmak için vereceğiniz ücret 200-300 lira civarlarında olacaktır.

 

3 – Hosting – Domain Nedir ?

Anlatımımızın ücüncü ayağındayız. Sizlere öncelikle Domain ve hosting nasıl alınır bunları anlatacağım. Arından ise satın aldığımız bu domain ve hosting üzerine wordpress kurulumu gerçekleştireceğiz.

Domain nedir ? Hosting nedir ? Host nedir ? mutlaka aramızda bilmeyenler olacaktır ve bu durumdan kesinlikle çekinmemelisiniz. Sizlere bu durumları anlaşılır bir dille aktarmaya çalışacağım.

Host: l Sitenizin veya blog dosyalarınızı sistem içerisinde barındırabileceğiniz 7 gün 24 saat her daim açık şekilde duran bilgisayarlar yada server makineler diyebiliriz. Blog sitenizi bir sunucuda barındırmak için mutlaka ücret ödemeniz gerekmektedir. Şu an dünya üzerinde ki tüm siteler zaten hali hazırda bir server makine içerisinde barınmaktadırlar.

Domain: l Domain, yani web adresi olayından bahsedecek olursak, örneğin şu an ziyaret ettiğiniz vidostube.comd benzeri sizlerin sizlerin açacağın websiteniz.com gibi bir mantık yürütebilirsiniz.

 

4 – Domain – Hosting Nasıl Alınır ?

 

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı