Çörek Otunun Faydaları Nedir, Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir


0

Onlarca insanın derdine adeta her anlamda deva olan bu çörek otunun sağlığa faydaları adeta saymakla bitecek gibi görünmüyor. Çiçek familyalarından düğün çiçekleri ailesine mensup tohumlarından üreyen bir bitki kategorisinde bulunan çörek otu faydaları dahilinde kabızlığa iyi gelmesi, vücutta bulunan her türlü yarayı tedavi etmesi, baş ağrısına iyi gelmesi, kandaki şeker düzeyini düzenlemesi ve vücutta sorunlara yol açan iltihapları kurutmaya yardımcı özellikleri taşımaktadır. Bu bahsi geçen hastalığa şifa veren çörek otu ve çörek otu ağı ile alakalı insanlar, google gibi sitelerde  “Çörek otunun faydaları nelerdir?” şeklinde akıllarda oluşan bu soruya yanıt bulmak istiyor. Değerlerinden zengin vitaminli içeriği ve yine aynı şekilde protein açısından zenginliği sayesinde insanlarda oluşan birçok hastalığın giderilmesinde faydalı olan çörek otu yağıyla da harika faydalar sağlıyor. Çörek otu bitkisinin en çok iyi geldiği rahatsızlıklar arasında kanserli hücrelerin yerleşip bedene dağılmasını bloke etmesi ve aynı zamanda karaciğer de ki kanseri, meme kanserini ve bunların yanında prostat içinde oluşan prostat kanserini tedavi etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Evet sevgili okurlar, Çörek otunun faydaları nelerdir ? Çörek otu yağı kullanımı, Çörek otu ve yağı zayıflatır mı ?

Çörek Otu Faydaları - Çörek otu yağı yararları
Çörek Otu Faydaları – Çörek otu yağı yararları

İnsanlara yüzyıllardır şifa dağıtan bitki olarak bilinen çörek otu faydaları çoğu insan tarafından çok merak edilmektedir. Kuru öksürüğü olanlara, grip hastalığına yakalananlara, romatizmal sorunlar yaşayan kişilere olumlu anlamda iyi gelen çörek otu bitkisi şifalı bitkiler sınıfında girmektedir. Bünyesinde barındırdığı ‘timokinon’ maddesi düzenli kullanıldığında diyabet sorununa, bunun yanında kolesterol yüksekliğine, deri hastalıkları sınıfında yer alan sedef hastalığı ve yine bir deriz hastalığı olan egzama sorununa iyi gelmektedir. Ayrıca vücuttaki alerji problemine ve yanı sıra Alzheimer yaşayan kişilere ve sindirim problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Bedende ki işleyiş bakımından en mühim olan organlarımızdan bir tanesi olan karaciğer safra organımız, sindirilmesi gereken yağları sindirmek ve aynı zamanda bedenininzi ve zihninizi sağlıklı olarak ve sağlıklı olacak şekilde ayarlamak için harika bir organdır. İhtiyaç olmadan ilaç tüketimi, aşırı alkol alımı, tütün ve sigara mamüllerinin kullanılması, karaciğerde hasara ve zarara yol açmaktadır. Çörek otu yağı, karaciğer üzerinde gelişen hastalığın düzelme ve toparlanma esnasında ve sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Çörek otunun yağı kullanılan antibiyotikli ilaçlara çok daha dayanıklılığı yüksek ve dirençli bakteri türlerini yok etme özelliğine sahip olmakla beraber yağın bünyesinde barınan asitler ve antioksidanlar, cilt sağlığımız için sayısız faydalar sağlamaktadır. Peki Çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otu yağı nasıl kullanılır, kullanımı zayıflatır mı?

 ÇÖREK OTU YAĞI NE İŞE YARAR?

ÇÖREK OTU FAYDALARI NELERDİR?

Çörek otu bitkisinin insan bedenine sayamayacağımız kadar faydası olmaktadır. Vücudu genel anlamda zayıflatma faydasından midede oluşan bulantıya, diş etleri ve diş ağrılarını gidermesinden kandaki kolesterol düzeyini alt seviyelere indirici özelliğine kadar bir çok faydası bulunan Çörek otu bitkisi aynı zamanda kara habbe adı ile anılmaktadır. Halk arasında her hastalığa veya her  derde şifa şeklinde lanse edilmektedir. Hatta bir sözde şöyle denilmiştir “Çörek otuna devam edin zira çörek otu bitkisinde ölümden başka her hastalığa ve derde faydası olmaktadır”.  Ekseriyetle Türk murfağı içerisinde genellikle kullanılma yoluna gidilen çörek otu ve aynı zamanda çörek otu yağının insan bedeninde önem arz eden pek fazla organa karşı mühim faydaları olmaktadır. İşte sizlere açıklıyoruz: çörek otu yağının faydaları;

 • Bağışıklık sistemini ayakta tutar ve güçlendirir.
 • Vücuttaki İltihaba karşı etkilidir ve iltihabı kurutma özellikleri vardır.
 • Bronşite çok iyi gelmektedir ve aynı zamanda kuru öksürüğü kesmede etkilidir.
 • Kandaki şeker düzeyini düşürür yani anlamı kan şekerini düşürür demektir
 • Midede oluşan ülser ve aynı zamanda gastrit sorunlarına faydalıdır.
 • Nefes darlığı çekenlere ve astım hastalarına iyi gelir.
 • Kanser hücrelerinin gelişip vücuda yayılmasını engeller, karaciğer, meme, prostat kanserini yavaşlatır
 • Kalp hastalıklarına karşı ve damar yolları sorunlarına karşı koruyucu görevi görmektedir.
 • Mide sorunlarına ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Eklem problemleri , eklem ağrıları ve aynı zamanda romatizma ile alakalı problemlere iyi gelmektedir.
 • Sakinleştirme özelliği ile sinirleri yatıştırıcı özelliklere sahiptir.
 • Bedendeki yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelmektedir.
 • Vücuttaki yarayı bereyi iyileştirici özelliklere sahiptir.
 • Kabızlık sorununa iyi gelmektedir.
 • Vücuttaki kan dolaşımı sistemine iyi gelir.
 • Emziren annelerde sütü fazlalaştırır.
 • Baş ağrılarının durmasını sağlar.
Çörek Otu Faydaları - Çörek otu yağı yararları
Çörek Otu Faydaları – Çörek otu yağı yararları

ÇÖREK OTU ZARARLI MIDIR?

Tat bakımından acı duruma gelmiş çörek otu yağı, bozulmuş manasına gelmektedir. Çörek otunun ve çörek otu yağının iyileştirici etkisi yada farklı olan etkileri, faydaları yada zararları her kişide farklı etki göstermektedir. Fakat bu sizi çok korkutmasın, Genel anlamda bakıldığı zaman çörek otunun ciddi bir zararı olmamaktadır.

ÇÖREK OTU YANI SIRA ÇÖREK OTU YAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Sizlere söyleyeceğimiz şu ki, çörek otu yağı faydaları gerçekten saymakla bitmez diyebiliriz. Onlarca hastalığa ve aynı zamanda rahatsızlıklara deva olan bu çörek otu yağı olayını yemek masalarımızdan ayrı tutmamamız gerekmektedir. Sabahları uyanınca tok karnında olmayacak şekilde aç karnına bir çay kaşığı civarında içeceğiniz çörek otu yağı, ciddi oranda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Akabinde ise çörek otu yağı faydaları içerisinde kalp hastalıklarına karşı koruması, kanserli hücreler ile ve aynı sırada kanserle mücadele etmesi, sinirleri yatıştırması ve stresi uzak köşelere itmesi yani uzaklaştırması demek oluyor, astım hastalarına iyi gelmesi yada alerjik reaksiyon sorunları olan bireylere de yarar sağlaması faydaları arasındadır.

ÇÖREK OTU YAĞI KİLO VERDİRİR Mİ? ÇÖREK OTU YAĞI ZAYIFLATIR MI?

Çörek otu yağı nasıl çıkartılıyor şeklinde soracak olursak, Asya’ya ait ve oraya özgü Nigella Sativa bitkisinden üretilmektedir. Bu bahsedilen bitki teknik anlamda Buttercup familyasının bir ferdidir ve küçük boyda, siyah renkli, hilal biçimine sahip tohumlara şeklinde olmaktadır.

Çörek otu yağı, nigella sativa bitkinin siyah tohumları aracılığı ile üretilmektedir. Çörek otu, zayıflatıcı niteliğiyle şişman ve kilolu kadınların çok sık kullandığı bir yağ olmaktadır. Çörek otunu yada çörek otu yağını sabahları, öğlen vakitleri ve akşam yemeklerinden hemen önce isterseniz kasenizdeki yoğurdun içine ekleyerek yada su aracılığı ile tüketebilirsiniz.

ÇÖREK OTU KULLANIMI ARACILIĞI İLE ZAYIFLAMA NASIL OLUR?

Çörek otu olayının sizlerin zayıflama ve kilo verme sürecinde kilo vermenizde sizlere güzel bir şekilde yardımcı olacak bir besin merkezidir. Masalarınızdaki yemeklerinizde ve yaptığınız salatalarda tüketeceğiniz çörek otu yağı, vücutta toklu hissiyatı oluşturacaktır ve tok hissetmenizi sağlayacaktır. Akabinde ise çörek otu sindirim sisteminizin rahatlamasına neden olur ve ayrıca bünyesinde birçok faydalı mineraller barındırmakta ve protein değeri içermektedir. İsteğiniz dahilinde kasenizdeki yoğurda yada istediğiniz takdirde salatalarınız ile birlikte çörek otu yağı kullanarak kilo verebilirsiniz.

ÇÖREK OTU YAĞI NASIL KULLANILIR?

Bir önceki yazıda çörek otu kullanımını anlatmıştık. Çörek otu yağı da aynı şekilde yoğurtlar ile beraber ve aynı zamanda  salatalar ile beraber tüketilebilmektedir. Sindirime faydalı olan ve aynı zamanda vücudu harika bir şekilde dengede tutan çörek otunun ve yağının yemeklerden hemen önce tüketilmesinin başlıca nedeni, aşırı iştah durumlarınızda iştahınızı köreltir ve tokluk hissiyatı vererek besinlere ve yemeklere olan alakanızı azaltmaktadır. Yemeklere ve salatalara, aynı zamanda yoğurt içerisine karıştırarak çörek otu yağını kullanma şansına sahipsiniz

.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı