Dişler Hakkında Şaşırtıcı 5 Bilgi


0

Dişlerimiz, sindirim olayını başlatan ve vücudumuzda bulunan en mühim noktalardır. Her zaman ayna karşısında baktığımız ve aynı zamanda gördüğümüz görüntünün altında çok daha gizemli bir bilgiye sahip olan ağzımızda bulunan dişlerimiz ile alakalı 5 ilginç ve şaşırtıcı bilgiyi ve gerçeği, Diş Hekimliği yapan Pertev Kökdemir anlattı. Herkeste yirmilik diş çıkar mı ? Dişler ne zaman çıkmaya başlar? Dişlerimiz ne kadar dayanaklıdır ? bu soruların cevapları bu yazımızda…

1-

1-İnsan vücudunda bulunan diş minesi vücuttaki en sert madde olarak bilinmektedir. Bu dişlerin üzerine yüklenen ortalama 300 kilogram yüke veya baskıya rağmen kırılmadan dayanabilir. Ancak biz her ihtimale karşı yine de şişe ve benzeri maddelerin kapak kısımlarını açmak adına dişlerinizi kullanmayı kesinlikle önermiyoruz aman dikkat.

2-

İnsanlarda ki parmak izlerinin herkeste farklı olduğunu ve benzersiz bir yapıda olduğunu hemen hemen herkes biliyordur. Bu benzersiz ve eşsiz durum dişlerimiz için de geçerli bir gerçektir. Aynı parmak izlerimiz gibi tüm insanların dişleri de benzersiz ve birbirinden çok farklıdır. Örnek verecek olursak tek yumurta ikizi olarak doğan kardeşlerin dahi diş yapıları birbirinden çok farklı olmaktadır.

3-

Ağzımızın hemen içerisi birbirinden farklı türdeki bir çok farklı canlıya da yuvalanma şansı tanıyor. Ağzımızın içerisinde 300 civarından daha fazla olarak bakteri türü barındığını ve orada yaşadığını biliyor muydunuz ?

4-

İnsanların bebeklik yaşadığı dönemlerde dişleri genellikle 6ncı ayından sonra çıkma eğilimi gösterir. Fakat dişler bebek doğmadan önceki zamanlarda anne karnında oluşum göstermeye başlar.

5-

Bizden önceki ve bize yakın olan insan türlerinde de hemen çenenin arka noktasına doğru yayılan çok daha büyük azı dişleri vardı. Fakat zamanla farklılaşan ve değişim çevresel olaylar ve koşullar, aynı zamanda beslenme alışkanlıklarında ki değişiklikler insanların çene yapısını da farklılaştırdı. Bu sebepten dolayı hâlâ bir çok insanın çenesinde her hangi bir yer olmamış olsa da bu dişler durmadan çıkmaya devam etmektedir. Fakat dünyadaki insanların %35’inde 20’lik dişi hala hiç çıkmayabiliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı