Evde Hemoroid Olma Riskiniz Var – Basur İçin Evde Yapabilecekleriniz


0

Korona virüs kitlesel salgını sebebi ile kendimizi evlerimize kapattığımız son zamanlarda en büyük baş belalarından bir tanesi de kabızlık olarak görünüyor. Dışkı yapma zorluğu, yapılan dışkının tam olarak boşalamaması, ağrılı ve sancılı dışkı yapma ve şişkinlik problemi gibi olumlu olmayan sorunlara sebep olan kabızlık, hareketsiz bir yaşama bağlı olarak şiddetini artırabiliyor. Kabızlık sorununa bağlı olarak ilerleyen hemoroid yani basur diyebiliriz, bu dönemde çok can yakıcı bir şekilde ilerleme gösterebiliyor. Peki sevgili okuyucularımız, kabızlık acil olarak nasıl giderilir? Evde basurdan nasıl korunabiliriz ? Hemoroidin ilerlemesi nasıl durdurulur? İşte sizlere basur şikayetlerini azaltmaya yardımı altın değerinde öneriler…

1-

Hemoroid hastalığı olarak bilinir. Halk arasında anılan adı ile basur, anüs noktasında fazlaca sık görülebilen rahatsızlıklardan biridir. Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Akkaya, Korona virüs salgınının yoğun bir şekilde yaşandığı son zamanlarda bu rahatsızlıktan korunmak adına ve aynı zamanda bu sıkıntılı rahatsızlığın ilerlemesini engellemek adına yapmamız gereken şeyler ile alakalı neler söylediğine gelin hep beraber bakalım…

2-

Hemoroid (basur) nasıl oluşuyor ?

Hemoroid hastalığının anüs noktasına daha yakın olan damarların giderek genişlemesi hadisesiyle meydana çıktığını ve toplamda 4 evreden meydana geldiğini aktaran Dr. Mahmut Akkaya, “Damar her ne kadar fazla genişleme gösterir ise ve sarkmaya kadar giderse bu noktada evresi de artma göstermiş oluyor. Hemoroid hastalığı ağrılı ve kanamalı bir şekilde geçiyor. Bu süreçte ise evlerde hareketsiz bir şekilde kalmakla beraber basur sorunu ilerliyor” şeklinde bilgi verdi.

3-

Hemoroid ilerlemesini önlemek için ne yapılmalıdır ? …

Evimizde 30 dakikadan daha fazla bir süre oturmayı önermediğini aktaran Dr. Akkaya, “Kalbimize bir anlamda geri dönüş gerçekleştiren ve aynı zamanda bunu sağlayan damarlar ile alakalı bir rahatsızlık olduğundan ötürü hareket etmek bu durumda çok önemli bir unsur olarak görünmektedir. Hareketsiz bir hayat sürmek ile beraber bu bahsettiğimiz damarlar çok iyi çalışmamış oluyor. Rahatsızlığın ileri gitmemesi adına evimizin içerisinde spor yapmamız kesinlikle gerekiyor. Uzun vade oturmak, çok fazla hareketsiz kalmak, toplar damarlarımızdaki göllenmeyi artırmaktadır ve bunun sonucunda ise rahatsız edici bir şekilde ağrı oluşmasına sebep olmaktadır.

4-

Yere doğru çömelmek sureti ile kendinizi yukarıya doğru hareket ettirin

Evlerinizde yada her hangi bir mekanda 30 dakikadan daha fazla oturmanızı tasvip etmiyoruz. 30 Dakika oturduktan hemen sonrasında ayağa kalkarak yürüyüş gerçekleştirip bacak kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Yere doğru çömelerek diz bölgesinde bulunan kaslarınızı hareket ettirmelisiniz. Çömeldikten hemen sonra yukarıya doğru hareket etmeniz, toplar damarlarınızda bulunan kanın kalbe dönüş hızını daha fazla artıracaktır. Anüs bölgesindeki gerçekleşen kanlanmayı da bitirmektedir” şeklinde sözlere yer verdi.

5-

Basur için neler yemeliyiz?

Beslenme şeklimize evlerimizde çok hareketsiz bir şekilde kaldığımız son zamanlarda çok daha fazla bir şekilde dikkat etmemiz gerektiğini aktaran Dr. Mahmut Akkaya, “Sebze yönünden fazla besinler ile beslenip, kabız sorununa yol açmayacak yiyecekler yeyip, bol bol su içmelerini önermekteyim. Eğer ki evde beya farklı bir noktada daha fazla oturmaları gerekmekte ise de bu durumda oturma simidi kullanabilir herkes. Basur sorunu yaşayan hastalarda acı şekilde ve baharatlı olabilecek besinler anüsün hemen çıkışında ciddi şekilde yanmalara sebep olur ve bu durumda bayağı bir can yakıcı olabilir.

6-

Turşu türevi, acı besinler, yağlı olarak tüketilen yiyeceklere hayır

Turşu türü ve benzeri, acı oranı yüksek ve baharat düzeyi fazla besinler, aynı zamanda yağlı olarak tükettiğimiz yemekler yada besinler, basur hastalığının düşmanı konumundadır, bu tür besinler tüketmemeliyiz ve aynı oranda basur problemini artıracak bu yiyecek türlerinden kesinlikle uzak durmamız gerekmektedir. Eğer basur hastalığı tedavi edilmez ise ameliyat gerekecektir çünkü hastalık her geçen dakika ilerlemektedir. Ameliyat olmak istemiyorsanız çeşitli egzersizleri yaparak, yedikleriniz besinlere ve yemeklere çok dikkat etmeniz lazım” şeklinde konuştu.

7-

Türkiye’de azımsanmayacak şekilde 5 milyon basur sorunu yaşayan hasta var

Bu hastalıktan muzdarip olduğu halde utanarak hekime gitmeyenler olduğu bilgisini veren Dr. Akkaya, “İç hemoroidler olayında en çok önümüze gelen belirti olayı kanama durumudur, ciddi şekillerde kan kaybına sebep olmaktadır. Dış hemoroid olayında ise ağrı durumları olmaktadır. Bu çekilen ağrıyı daha da hafif bir duruma getirebilmek için için damarlarda bulunan kirli kanı bir şekilde boşaltmamız icap etmektedir. Türkiye içerisinde bu hastalık fazla olacak şekilde yaygın biçimde görülmektedir. 4 , 5 milyon civarında insan basur hastası diyebiliriz. Anüs bölgesi muayene olma açısından gerçekten çok zor olan bir bölge. Bu hastalığa sahip insanlar çok fazla utandıklarından dolayı kontrole gelmiyorlar. Durum bu şekilde olunca da bu sorunlu hastalığın tanısı biraz geç konulmuş oluyor. Hastalığa bağlı şikayetler çok fazla bir şekilde artmaya başlayınca ve aynı süreçte dayanılmaz bir duruma gelmeye başlayınca kontrole geliyorlar ve bu safhada ise hastalık daha da ilerlemiş oluyor” şeklinde sözlerini bitirdi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı