Fahrettin Koca : Toplamda Koronavirüsten Hayat Kaybı 1.403’e Yükseldi


0
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısından hemen sonra bir açıklama gerçekleştirdi. Türkiye’de vak’a artış hızının 4. haftada düşmeye başladığını aktaran Bakan Koca, önümüzdeki haftalar içerisinde pik noktasına ulaşmayı tahmin ettikleri bilgisini verdi . Fahrettin Koca bugün içerisinde 107 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve toplamda yaşanan hayat kaybının ise 1.403’e çıktığını sözlerine ekledi. Toplamda gerçekleşen vak’a sayısının ise 65 bin 111 olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının hemen sonrasında, bilgilendirme amaçlı bir toplantı gerçekleştirdi. Şimdiye dek ortaya çıkan sonuçların Türkiye’nin Covid-19 salgınını en az hasar ile geçireceğine işaret ettiğini aktaran Bakan Koca, “Kurallara istisnasız uyalım. Sonuca odaklanalım. Bilelim ki tedbir yüzde yüze ulaştıkça uğraşılacak tek sorun vak’alardır” şeklinde konuştu.

Bakan Fahrettin Koca, “hastalık Amerika’da 10., İtalya’da 8. haftada, İspanya’da 9. haftada bir günde görülen en yüksek vak’aya ulaştı. Türkiye’de iste 4. haftada ulaştı. Yani Türkiye’de vak’a artış hızı düşüşe geçti” şeklinde bir açıklama yaptı.

Filyasyon çalışmalarında neler oluyor ?

Filyasyon çalışmaları ile ilgili bilgiler aktaran Koca, şunları sözleri sarf etti : “Yayılma hızını kontrol altına almaya başladık. Filyasyon kelimesini çok duydunuz. İşte bu ağırlıklı filyasyonla oldu. Bu kelimeyi ilerideki günlerde unutmayacaksınız. Filyasyon bildiğiniz gibi bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin tanınmasının adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz filyasyon uygulaması ile sağladık.

Filyasyonda neler oluyor? Bu kişilere ulaşılıyor. Tanı konanlar izole ediliyor ve tedavilerine başlanıyor. Filyason uygulaması soruya güçlü bir cevap getiriyor. Biz nokta atışı yaparak ilerliyoruz. Yaygın temas taraması, sıkı takip. Salgının önünü kesmenin yolu bu. Dünyada birçok ülke ise filyasyonu kullanmayıp sadece şikayetle ilerliyor.

Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir. En erken yakalan ülkeyiz. Vak’a artış hızının inişe geçmiş olması mücadelede doğru yolda olduğumuzun, tedbirlerin sonuç verdiğini ve sonuç alacağımızın işaretidir. Yöntemi ilkece benimseyen en yaygın şekilde filyasyon yapan Türkiye’dir. 261 bin 989 temaslı kişi belirlenmiştir.”

Filyasyon ekipleri ne şekilde çalışmaktalar ?

Filyason ekiplerinin ne şekilde çalıştıklarını da aktaran BakanKoca, “Yeni bir tanı konduğunda nasıl yapıyoruz. Hastanın detaylı bir hikayesini, kimle ne zaman görüştüğü yakınlarındaki insanların bilgileri toplanıyor. Bir vaka tespit edildiğinde iş ve ailesi otomatik sisteme düşüyor. Filyasyon ekibi de harekete geçiyor. 3 kişiden oluşan ekipler vaka ortaya çıkar çıkmaz 48 saat zaman zarfında taranmaktadırlar. Filyasyon ekipleri doğrudan adrese ulaşmaktadırlar. Her yeni vakada hastalığa karşılı ağ yeniden kurulmaktadır. Filyasyon çalışması 81 ilimizde yapılmaktadır. Temaslı takibin en yüksek %99’la Zonguldak’tır. Vakaların en yoğun olduğu İstanbul’da bin 200 ekip görev almaktadır. Toplam 4600 ekibimiz bulunmaktadır” ifadelerini de eklemiş oldu.

107 kişi daha hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün ortaya çıkan koronavirüs verilerini basın ile paylaştı. Bugün içerisinde 107 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve toplamda ortaya çıkan yaşam kaybının bin 403 olarak gerçekleştiğini de sözlerine ekledi. Bugün içerisinde toplamda 33 bin 70 kişiye test işlemi yapıldı, test yapılan kişilerden dört bin 62 kişinin test sonuçları pozitif çıktı. Toplamda gerçekleşen vak’a sayısı ise 65 bin 111 rakamına ulaştı. Bugün son 24 saatte 842 kişi daha tedavi sonucu sağlığına kavuştu, toplamda şimdiye kadar iyileşen kişi sayısı ise dört bin 799’a sayısına yükseldi. Yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren hasta sayısı ise bin 809 olarak belirlendi.

‘Yaklaşık 1 milyon civarında ilaç stoğu yaptık’

Fahrettin Koca, gerçekleştirdiği açıklamalarının hemen sonrasında ise gazetecilerden kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi. Bakan Koca, Çin medyasında ortaya çıkan çıkan aşı çalışmalarıyla alakalı gelen bir sual sonrasında, “Aşı ile ilgili yoğun bir çalışma yapılıyor dünyada. Aşının insanlara kullanabilme döneminin çok erken olduğuna inanmıyoruz. Önümüzdeki 4-6 aydan önce kullanılabileceğini Bilim Kurulu arkadaşlarımız düşünmüyor. Çalışma yapan bütün birimlerimizi destekliyoruz. 3 merkez virüsü izole etmiş oldular, ilk aşama olarak. Bundan sonraki çalışmalarda hızla devam ediyor olacak” şeklinde cevap verdi.

Yaklaşık olarak bir milyona civarında ilaç stokladıklarını belirten Koca, “Çin’den getirilen ilacı da bizim gibi kullanan yok. Dünyadaki ülkeler vakaların erken dönemde cihaza bağlanmasının söylemişti. Fakat biz vakaların erken dönemde cihaza bağlanmasının yanlış olduğunu gördük ve erken dönemde ilaçla tedavinin daha yararlı olduğunu gördük” şeklinde ifadelere yer verdi .

Plazma tedavisiyle ilgili bilgi veren Sağlık Bakanı, “Kızılay ağırlıklı merkez olma fonksiyonunu üstlenmiş durumda. Aynı zamanda bir çok üniversitemizi de bu konu ile alakalı yetkilendirdik. İyileşen vak’alarımızın sayısı giderek artıyor. Antikor ulaşımı olduğunda da plazma tedavisi yapacağımız hasta sayısı da fazla olacak” sözlerini belirtti.

İstifa ile ilgili iddialara yalanlama

İstifa ile alakalı iddialarını yalanlayarak sözlerine devam eden BakanKoca, “Bu iddiaların doğru olmadığının altını özellikle çizmek istiyorum. Vatandaşlarımız, dünyayı bu kadar etkileyen bu salgında bizlerin salgınla mücadeleye odaklanmamızı bekliyor. Biz bu salgınla mücadeleye 1 milyon 100 bin kişiye yakın sağlık ordumuzla kendimizi adamış durumdayız. Başka bir gündemimizin olmadığını belirtmek istiyorum” şeklinde bir ifadeye yer verdi.

Koca, maskelerin dağıtımıyla alakalı olarak, “Özellikle 20 ile 65 yaş arası vatandaşlarımıza şu ana kadar 20 milyona yakın mesaj gönderildi. Toplam 39 milyon kişiye gönderilmiş olacak. 39 milyon kişinin mesajı perşembe günü tamamlanmış olacak” şeklinde devam etti.

Aynı zamanda E-Devlet sistemi üzerinden 3.5 milyon civarında maske dağıtıldığını aktaran Koca, ” İlk 31 ilimizde önemsiyoruz. Her kişiye yığılma eczanelerde olmasın diye bir kod gönderiyoruz. Vatandaşımız herhangi bir eczaneye gittiğinde şu an kaç maskenin dağıtıldığını söyleyebiliriz. Vatandaşımız cep telefonuna kod gelmedikçe eczaneye gitmemeli. O kod geldiğinde herhangi bir eczaneye giderek alabilirler” ifadelerini aktardı .

 

‘Bugün ilk defa yoğun bakım ve entübe hasta sayısı azaldı’

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, son 10 günden bu yana yatan hasta ve yoğun bakım ünitesine yatan hasta ve entübe edilen hasta sayısında ki artış hızının aşağı düşme yönünde hareket ettiğini belirterek, “Bugün ilk defa yoğun bakıma giren ve entübe olan hasta sayısal olarak eksiğe düştü. Yani yüzde 3- 3,5 oranında bir düşüş söz konusu oldu. Her geçen gün yoğun bakımda yatan hastanın yatış gün sayısının da azaldığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Önümüzde yaşayacağımız 2-3 haftanın çok önemli bir süreç olduğunu aktaran Fahrettin Koca, “Temas, izolasyon ve mesafeyi dikkatle önemsemelerini ifade ediyoruz. İstanbul özelinde vak’a sayısı artabilir test sayımız arttığı için. Bu dönemde evde izolasyonu önemsememiz gerektiğini hatırlatmak istiyorum” diyerek sözlerini bitirdi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı