Kemirgen Hayvanlardan Bulaşan ve Ölümcül Etkileri İle Hantavirüs Nedir


0

Koronavirüs salgını dünyayı sallamaya devam ederken, birde Hantavirüs adlı bir virüs türü ortaya çıktı ve sosyal medyada çokça konuşulmaya başlandı.

Hantavirüs nedir ?

Hantavirüs her ne kadar yakın zamanda ortaya çıkmış gibi görünse de, Uzman görüşlere göre dünyada ilk kez 1913 yılında Uzak doğu bölgesinde ortaya çıkmış ve bulaşma olayları arttıkça bu virüs ile ilgili yeni tanımlamalar ve tanılar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Hantavirüs ismini Hantaan nehri isminden dolayı kazanmıştır. Hantaan nehri, Güney Kore’de bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi almak isterseniz şuradan detaylı inceleyebilirsiniz.

Hali hazırda yaşanılan Koronavirüs salgını ile savaşılırken birde böyle bir virüsün ortaya çıkması zaten tedirgin ve panik halinde olan insanları daha da çok etkiledi.

Şu anda yaşadığımız Korona virüs salgını ve akabinde ortaya çıkan durumlardan sonra tüm dünyanın adeta morali bozulmaya başladı ve herkes bu durumdan payını aldı desek sanırız yalan söylemiş olmayız.

Akabinde ise Hantavirüs’ün bulaşıcı olup olmadığı ve etkilerinin ne şekilde olduğu merakla araştırılmaya başlandı.

Hantavirüs, kendi başına çoğalamıyor. Yani insandan insana bulaşma gibi bir özelliği bulunmamakta. Bu virüsün bulaşması bir kemirgen hayvana temas edilmesi ile gerçekleşiyor. Korkulacak bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Uzman görüşlere göre, her hangi bir hastalığı bulunmayan kişilerin Hantavirüs kaptıklarında HPS (Hantavirüs pulmoner sendromu) yaşama şansı ver riski ile karşı karşı olduklarını belirtiyor.

Hantavirüs benzeri virüslerle aynı bulaşma şeklinde sahip. Koronavirüs ile benzer : gözlerimize, ağzımıza veya burnumuza dokunmamız veya temas etmemiz ile vücuda enfekte oluyor.
Kemirgen hantavirüs

Kısa adı HPS, yani hantavirüs, yine kendisine benzer olan Koronavirüs gibi akciğerlere enfekte oluyor. Yalnız bu virüsün tek farkı insandan insana bulaşmıyor olması. Bulaşması için kemirgen hayvanların idrarına, dışkısına temas etmesi sonucu ve temas eden ellerin ağza, buruna veya gözlere dokunulması ile vücuda yerleşiyor.

Bahsettiğimiz bulaşma şekillerinin haricinde, yenilen yiyecekler veya sürüngen tarafından ısırılma sonrasında da ortaya çıkabiliyor. Sonuca bakacak olursak, Hantavirüsün belirtileri nedir ?
Hantavirüs belirtileri nedir ?

Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir.Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.

Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi nonspesifik semptomlar da görülebilir.

Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir.Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür.HFRS sendromu gelişmişse: Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.

Nadiren geç tablo olarak kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi nadir semptomlar da görülebilir

Belirtileri ile ilgili şuraya bakabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı