Kıymanın Bozuk Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz ?


0

Evde yemek yerken veya dışarıda her hangi bir mekanda yemek yediğimizde bir çok yemekte sık bir şekilde kullanılan kıymanın bozuk olup olmadığı nasıl anlayabiliriz ? Renk farklılıklarından, koku değişikliğinden ve kıymadaki doku farklılıklarından yol sürerek yapacağını kolay bazı basit bir kaç taktik ile kıymanın sağlık durumu ile alakalı bilgi sahibi olmak kesinlikle kolay ve aynı zamanda mümkün. İşte sizleri olası risklerden ve hastalıklardan koruyacak olan ve  kıymanın bozuk olduğu anlamanın 4 basit yöntemi…

Bozuk kıyma nasıl anlaşılır ?

Bozuk et nasıl anlaşılır ? 

Etin bozuk olduğunu nasıl anlarım ?

Bozuk olan et nasıl anlaşılır ?

Bozuk kıymayı anlamanın yolları ?

bozuk kıyma nasıl anlaşılır
1-Kıymanın Rengine bakın

Çiğ olarak gördüğünüz kıymanın iç tarafı hava alamadığından ötürü gri yada kahverengi bir renkte olabilmektedir. Bu baktığınız kıymanın bozuk olduğu manasına gelmemektedir. Fakat baktığınız kıymanın dış kısmı gri bir renk almış ise veya kahverengiye çalan bir renkte görünüyorsa bu kıymayı sakın ola ki kullanmayınız ve yemeyiniz! Neden diye soracak olursanız o, kıymanın artık bu süreç ile beraber olarak kokuşma yoluna doğru gittiğini gösteren bir belirti olabilir. Sevgili okurlar, sakın unutmayınız, çiğ olarak incelediğiniz kıyma ürününün dış tarafı her zaman parlak kırmızı olacak şekilde ve  iç tarafı ise kahverengi rengine yakın renklerde olmalıdır.

 

bozuk kıyma nasıl anlaşılır

2- Kıymaya dokunmak sureti ile kıvam durumuna bakın

Kıyma ürününü kontrolden geçirmenin farklı bir yöntemi de dokunma aracılığı ile test yapmaktır. Dokunduğunuz kıyma eğer ki elinize aldığınız anda elinize yapışıyorsa ve aynı zamanda yapışkan bir hissiyat yaratıyor ise bu durum, elinizdeki kıymanın artık bozulma sürecine girdiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra çiğ olan kıyma veya pişmiş kıyma şeklinde olması hiç bir şekilde fark etmez iken, bu kıymanın yapışkan şekilde olması ve aynı zamanda yapışkan bir dokuda olması, bozulma sürecinin başladığının kanıtıdır; böyle bir durumda bu kıymayı veya et ürününü derhal atınız. Oluşan kötü ve zararlı bakterilerin elinizden veya farkı bir noktadan veya yüzeyden farklı bir noktaya yada yüzeye sıçramasını ve bulaşıp yayılmasını engellemek adına da yine aynı şekilde çiğ olan kıymaya veya ete elledikten hemen sonra ellerinizi bol su ve sabun aracılığı ile yıkayınız.

 

bozuk kıyma nasıl anlaşılır

3- Kıymaya koklayın ve test edin

Evinizdeki yada farklı bir yerdeki ete yapacağınız koku testi, etin yada kıymanın bozuk olup olmadığını yada bozulma belirtilerinin doğruluğunu anlamanın en çok tercih edilen kolay ve hızlı bir yöntemidir. Taze olan etin ve kıymanın kokusu zor bir şekilde anlaşılır, ancak bozulmaya yüz tutmuş et ürünün kokusunu çürük bir yumurta kokusuna benzetebiliriz. Akabinde her kokladığımızda bu keskin şekilde olan kokuyu alamayabilirsiniz. Bu tip durumlarda etin renk durumuna ve aynı zamanda dokusunda gerçekleşen farklılıklara bakarak karar verme şansına sahipsiniz.

 

bozuk kıyma nasıl anlaşılır

4- Kıyma Ürününün Etiketindeki Son kullanma tarihine dikkat

Kıyma veya et ürününün son kullanma tarihi, bu ürünün ortalama ne zaman bozulma sürecine gireceğini anlatır gösterir. Yani diyeceğimiz o ki bu tür yiyecekler son kullanma tarihinden evvel en iyi şekilde bir tada ve en iyi şekilde bir kaliteye sahiplerdir. Bu sebepten ötürü kıyma satın aldığınız zaman bu ürünün etiketini çok dikkatli bir şekilde okuyup anladığımızdan çok iyi bir şekilde emin olmalıyız. Kıymayı dondurduğumuz’da 4 ay süresince, buzdolabında olacak şekilde ise 2 gün boyunca muhafaza edebileceğinizi bildirmekte yarar var.  Ayrıca kesinlikle kıymayı normal oda sıcaklığında 2 saatin üzerinde bırakmayınız.

 

bozuk kıyma nasıl anlaşılır

Az pişmiş etten ve kıymadan uzak durun !

Etin bozulma sürecine sebep olan bu bakteriler zaman zaman zararlı bir risk oluşturmasa da hastalıklara sebep olan diğer farklı mikroorganizmalar ürediğinde bu durum çok daha riskli ve tehlikeli bir duruma gelebilir. Bu sebepten ötürü hastalık riskinizi düşürmek adına her daim az pişmiş et ürünleri ve kıymalar yemekten uzak durunuz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı