Koronavirüs Sakaldan Bulaşır mı ?


0

Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı?  Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Koronavirüs sakaldan bulaşır mı?

Koronavirüs hasyalığı, hızlı ve etkili bulaşıcılık özelliği ile yaşam sürebildiği yüzeyler tarafında gerçekleştirilen testler ve araştırmalar akıllarda kalacak sonuçları göz önüne serdi. Virüs veya Koronavirüs hastalığının bulaşmasında vücut üzerindeki en tehlikeli ve riskli noktalardan bir tanesinin de sakal ve saç olduğu bilgisi verildi. Akabinde ise şu sorular akılları kurcalıyor diye biliriz:  Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Koronavirüs sakaldan bulaşır mı ? Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı ?

 

 

Yaşanan virüs salgını sonrasında alınması gereken tedbirleri fazlalaştıran vatandaşlar, uzmanların önerdiği tavsiyelere çok dikkatli bir şekilde uyuyorlar.  Korona virüs saç ve sakalda yaşar mı ?  Koronavirüs saçtan bulaşır mı? Koronavirüs sakaldan bulaşır mı? buna benzere akıllara takılan sorulara cevap arayışında olan vatandaşlar, uzman görüşlerin açıklamaları sonrasında bir çok konuda bilgi sahibi oldular.

 

Koronavirüs Hangi Yüzeyde Ne Kadar Yaşayabiliyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana bilim Dalı Başkanı Profosör. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Dünya Sağlık Örgütü taraflı pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tutunduğu ve konduğu yüzeylerde ne kadar süre ile canlı kalabildiğine dair bilgiler aktardı.

Tıp camiasının değerli dergilerinden olan New England Journal of Medicine dergisinde 17 Mart 2020 tarihli bir yazı paylaşıldığını aktaran Mustafa Necmi İlhan, “Yapılan araştırmada, Kovid-19 virüsünün paslanmaz çelik yüzeylerde 72 saat süresince canlı olarak yaşayabildiği kanıtlandı. Gerçekleştirilen araştırmada, Koronavirüs yoğunluğunun bu tip yüzeylerde gerçekleşen yarılanma ömrünün ise 5 ve 6- 6 ve 8 saatleri arasında devam ettiği .” sonucu ortaya çıkarıldı.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, açıklamasının devamında ise buna benzer yapılan araştırmalarda da ise bu bulaşıcı virüsün farklı madde yüzeylerindeki tutulma özelliğine dair geçen zamanın tespit edildiği bilgisini vererek, “Yapılan araştırmalar, korona virüsün kağıt ve benzeri maddeler üstünde 4-5 gün civarında, yani 96 ve 120 saat arası, plastik ve benzer maddeler üzerinde 5 gün süresince, yani 120 saat, alüminyum gibi maddeler üzerinde 2 ve 8 saat arası, havada olarak 3 saat civarında. Tartışma konusu olan ameliyat eldivenleri üzerinde ise 8 saat, cam ve tahta üzerinde ise 4 gün civarında yani 96 saat süresince yaşayabildiğini görebiliyoruz.” şeklinde bir açıklama da bulundu.

 

Özellikle Saç ve Sakallara Dikkat Edilmeli

Korona Virüs salgınının bulaşma aşamasında vücudumuzdaki en fazla riskli bölgelerden hangisi şeklinde sorulacak olursa,  saç ve aynı zamanda sakal olabildiğine dikkat çeken Dr. İlhan, “Saç ve sakal, korona virüsün çoğalabilmesi için çok uygun noktalardır. Bu sebepten ötürü saç ve sakalın kısa tutulması yada kökten kesilmesi ve kullanılması gereken noktalarda bone kullanılması çok daha uygun olacaktır.” bilgisini aktardı.

 

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, eğer bir mecburiyetiniz yok ise her şekilde evde kalmaya ve sosyal izolasyona uymaya özen gösterilmesinin sağlık ve yaşamsal olarak önemli olduğunu belirterek, “Zorunlu durumda evden çıkıldığında dışarıda giyilen giysiler balkon gibi yerde havalandırılmalı ve mümkün olanlar yıkanmalı. Evde 60 yaş üzeri veya hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet, kanser, obezite gibi kronik hastalığı olanlarla temas kurulmamalı.” şeklinde ifadelere yer verdi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı