Koronavirüs Salgınının İllere Dağılım Tablosu Paylaşıldı


0

Koronavirüs ile ilgili illere göre ne kadar dağılım olduğu kamuoyu ile paylaşıldı. Toplamda gerçekleşen can kaybı 277 rakamına ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından bazı açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, gün içerisinde tespit edilmiş olan koronavirüs vak’a rakamının 2.148 olduğunu ve aynı zamanda yaşanan can kaybının ise 63 olduğunu aktardı. Fahrettin Koca, uzun süredir akıllarda soru işareti olarak kalan şehirlere ve illere göre dağılım sayısını açıkladı. Oluşan vak’aların ortalama %60’nın İstanbul’da gerçekleştiğini aktaran Koca, ardından Ankara ve İzmir’in geldiğini dile getirdi. Sağlık Bakanı Koca, bunların yanı sıra 39 ilde hayatını kaybedenlerin olduğu bilgisine yer verdi. En çok can kaybının yaşandığı ilin İstanbul olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim kurulu sonrasında bazı açıklamalarda bulundu. Çin merkezli ortaya çıkan ve başlamış olan virüs salgınının bütün yaşamı belirlediğini aktaran Koca, “Hiçbirimiz bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz. 24 saat içinde bile yaşam tarzı radikal değişiklikler gösterebiliyor. Dünya, bütün ulusları birleşmiş olarak ortak bir düşmana karşı savaşıyor. Dünya koronavirüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Hastalık ve salgın ile ilgili gün içinde yaşanılanlar bilgisini aktaran Bakan Koca, 24 saat içerisinde yapılan test rakamı 14.396, yaşanan vak’a sayısı 2.148. Can kaybı yaşayanların sayısı ise 63. İyileşen hasta sayısı 333. Şu ana kadar toplam olarak yaşamını yitirenlerin sayısı ise 277 oldu bilgisini aktardı.

 

Koronavirüs ile ilgili paylaşılan son grafik tablosu ise şu şekilde :

 

İllere – Şehirlere göre can kayıpları ve vak’a sayıları :

 

Gerçekleşen vak’a rakamlarının illere-şehirlere göre dağılım bilgilerini aktaran Fahrettin Koca, “Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içindeki ölüm oranı 1.58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Hedefimiz burada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak. Bugüne kadar illerimizdeki dağılımı göstermemiştik. İtalya’da bir bölgeden bütün İtalya’ya virüsün yayılmasına sebep oldu. Biz de o hatayı işlemek istemedik. Artık bütün illerimizde bu vakanın olduğunu biliyoruz. Daha çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8 852. %60’lara yakın. 853 vaka İzmir, 752 vaka Ankara, 410 vaka ise Kocaeli, Konya 584 vaka.” açıklamasında bulundu.

Şu ana kadar toplamda 39 şehrimizde hayat kaybı yaşandığı bilgisini veren Koca, “42 ilimizde hayatını kaybeden vatandaşımız yok. Burada ağırlıklı olarak İstanbul, devamında İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya, Balıkesir, Zonguldak, Adana” dedi.

 

“Can kaybı yaşayanların %60’ı tansiyon hastası”

Hayatlarını yitirenlerin ortalama %80 gibi bir yüzdesinin 60 yaşı üstünde olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Koca,”Yoğun bakımda olanların yüzde %74,7’si 60 yaşının üzerinde. Ayrıca risk grubunu hep söylüyoruz, kronik hastalığı olanlar için hipertansiyonu örnek olarak gösteriyorum. Hayatını kaybedenlerin yüzde %69’u tansiyon hastası olan. Şu an yoğun bakımda olanların yüzde %63,3’ü tansiyon hastası. Özellikle gördüğünüz gibi hayatını kaybedenlerin yüzde %80’i 60 yaş üstü, kronik hastalıklarla da eşlik ediyor. Özellikle gördüğünüz gibi hayatını kaybedenlerin %80’i 60 yaşının üstünde, aynı zamanda kronik hastalıklarla da eşlik ediyor” açıklamasını yaptı.

 

“601 sağlık çalışanına virüs bulaştı”

 

“DSÖ ile konuştuğumda, Avrupa’da görülen vak’aların çoğunluğunun sağlık çalışanları olduğunu söyledi” şeklinde bilgi veren Bakan Koca, “Bizde böyle bir rakam yok. Hastalığa yakalanan sağlık çalışanı sayısı 601 kişi. Bütün sorumluluk sahada bu arkadaşlarımızın omuzunda. Dolayasıyla koruyucu malzeme konusunda her türlü gayret içerisinde olduklarından eminim. Herhangi biri ben malzeme bulamıyorum diyorsa tüm yetkileri aşsın bize ulaşsın. Son bir haftada dağıttığımız N95 maske sayısı 4 milyona yakın oldu. Bütün imalatı ülkemize, sağlık çalışanları öncelikli olarak bu ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz” şeklinde bilgi aktardı.

Bakan Fahrettin Koca, koronavirüste tespit amaçlı kullanılacak olan test merkezi sayısının 89 sayısına arttırılacağını aktardı.

Koronavirüs sebebi ile yaşamını yitiren Çapa Tıp Fakültesinde görevli Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için başsağlığı dileklerini ileten Koca, “Sayın Hocam için Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük bir acı. Çok iyi bir insandı ve görevinin başında son güne kadar çalışarak hayatını kaybetti. Yakınlarına ailesine ve bütün camiamıza başsağlığı diliyorum” açıklamasını yaptı.

 

“Seyahat kısıtlaması genişletilecek”

Açıklamalarına devam eden Fahrettin Koca, “Başından beri birlik ve beraberlik içinde mücadelenin oluşması için gayret gösteriyoruz. Biz imkanlarımızı olabildiğince arttırmaya ve B, C, D planı gibi durumda planlarımızı yapıyoruz” sözlerini ekledi. Yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranı %63 olduğunu aktaran Sağlık Bakanı Koca, “Anadolu’da yatak doluluk oranı %40′ oranında. Hastanelerde herhangi bir sorun yok” sözlerine yer verdi.

Yapılacak olan seyahat kısıtlamalarının çok daha fazla şekilde gerçekleştirlmesinin gerektiğinin altını çizen Koca, “İçişleri Bakanlığımıza da ilettik. İlerleyen günlerde bunu da daha sıkılaştıracaklarını biliyoruz” dedi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı