Koronavirüste Hayat Kaybı 725 Oldu, Vak’a Sayısı 34 Bini Geçti


0
Türkiye Cunhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün oluşan vak’a sayılarını ve yaşanan hayat kayıplarını aktardı. Bakan Fahrettin Koca, bugün içerisinde 76 kişinin daha hayatını kaybedenler arasına eklendiğini söyledi. Toplamda yaşamını yitirenlerin sayısının 724 olduğunu ve yaşanan toplam vak’a sayısının ise 31.109 olduğunu belirtti. Ayrıca bakan Koca, koronavirüs ile mücadelede bir aplikasyon yapılacağını bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gerçekleştirdiği basın toplantısında Kovid-19 ile ilgili son yaşananları ve son bilgileri kamuoyuna paylaştı ve kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Koronavirüsün Türkiye’de 81 ile yayıldığını ifade eden Koca, toplumsal mücadelenin önemini ve izolasyonun önemini anlattı ve alınmış olan önlemleri aktardı.

Sözlerine devam eden Bakan Koca, Toplum Bilimleri adına yeni bir kurul oluşturduklarının altını çizen Koca, “Toplumsal öneriler getirecek, bize hayatı kolaylaştıracak tekliflerde bulunacak. Bu salgınla mücadelede dünyada tektir” şeklinde bir açıklama da bulundu.

“Şu an her yaşta olağanüstü bulaşabilen bir virüsle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz” sözlerini sarf eden Koca “Bütün dünyada ağırlıklı risk grubu 65 yaş üstü olarak tanımlanmıştı. Bugün risk grubu tanımı kavramı genişlemiştir. Artık genç yaşlarda hastaların da kaybına tanık oluyoruz. Yaş bir güvence kavramı olarak görülmemelidir” sözlerine yer verdi.

 

Vakaların takibi için aplikasyon geliştirildi :
Hayat eve sığar uygulaması

Yapılan ve yapılacak olan test sayılarını artırdıklarını aktaran Koca, “Test sayısı arttıkça pozitif vak’a sayısı da artmaktadır. Pozitif vak’alar ile test sayısındaki artış ilişkisi, tarama çalışmasındaki çalışmadan kaynaklanmaktadır” şeklinde devam etti.

Kovid-19 hastalığının tedavisinde kullanılmakta olan ilacı erken zamanda temin ettikleri bilgisini veren Fahrettin Koca, tüm dünyada bir çok ülkenin bu tedavide kullanılan ilaca ulaşma gayreti içinde olduklarını aktardı.

Tanı konulan hasta sayısına göre hayat kaybı oranlarının sınırlı bir durumda olduğunu söyleyen Koca, “Sağlık sistemimizin gücü hepimize güven verecek seviyededir. Bakanlığımızın desteğiyle farklı tedavilerin geliştirilmesi için öncülük ediyoruz. Bakanlığımız aşı çalışmalarına da öncülük etmektedir” sözlerini açıklamasına ekledi.

İzole durumda olması gereken vatandaşları dijital aplikasyon yöntemi ile takip edeceklerini belirten Bakan Koca, bu durumu yürütebilmek için bir aplikasyon geliştirdikleri detayını bildiren Koca, “Bu aplikasyonu indirdikten sonra hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerekli görüldüğünde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımızda açıklamalar yapılmış olacak” sözlerini sıraladı.

 

Bugün yaşanan vak’a ve can kayıpları ile ilgili veriler :

7 nisan koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 salgınında bugün oluşan verileri paylaştı. Bugün içerisinde 20.023 kişiye test yapıldığını belirten Bakan Koca, 3.892 kişinin test sonucunun pozitif çıktığını belirtti. 76 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Koca, toplamda oluşan can kaybı sayısının ise 725’e yükseldiğini belirtti. Toplamda yaşanan vak’a sayısı ise 34.109’a çıktı. Son 24 saat içerisinde iyileşen hasta sayısı 256, yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam edenlerin toplam sayısı 1.474.

 

“Maskeler parayla satılamaz”

Fahrettin Koca, toplantının devamında basın mensuplarından kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Sağlık Bakanı Koca, İstanbul’da Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’ye kurulacak hastanelerin sürekli kalıcı olacağı detayını verdi. Koca, Türkiye’de bulunan yoğun bakım ünitelerindeki dolululuk oranının %62 – %63 olduğunu aktardı.

Özel hastanelerde yatan ve yoğun bakım tedavisinde olan hastalardan ücret alınmayacağını belirten Koca, “Eğer böyle bir durum olursa gerekeni yapmış oluruz” cevabını verdi.

İş yeri ve toplu alanlarda maske takmanın zorunlu olduğunu ve yer yer denetimler yapılacağını belirti.

İnsanların toplu olduğu alanlarda ve iş yeri gibi mekanlarda maske takmanın mecbur olduğunu ve zaman zaman denetimler yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Maskelerin ücretsiz olarak verileceğini ve parayla satılamayacağını bildiren Fahrettin Koca, “Eczanelerde maske satışı parayla asla söz konusu olmayacak. Bedava vermek istiyorlarsa verebilirler. Biz vatandaşımıza ücretsiz maske dağıtımı için önemli bir uğraş içindeyiz. Biz çok rahatlıkla sentetik olmayan pamuklu bezden bu maskeyi yapabiliriz. Sitemizden de bunu takip edebilirsiniz” açıklamasını yaptı.

Sağlık çalışanları için yeni bir atama sürecini başlattıklarını aktaran bakan Koca, önümüzdeki günlerde bu sürecin sonlanmış olacağını söyledi.

Bunların yanı sıra Kovid-19 vak’alarına ait yoğunluk haritaları yayımlandı.

TÜRKİYE GENELİ

ANKARA

İSTANBUL

İZMİR


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı