Koronavirüsten Türkiye’de 98 Can Kaybı İle 1006’ya Çıktı


0
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun gerçekleştirdiği  toplantının sonrasında gerçekleştirdiği açıklamada, “Son 24 saatte vaka sayısı 4 bin 747, vefat sayısı 98 oldu, toplam vefat sayısı 1006’e ulaştı.” şeklinde açıklama yaptı . Toplam gerçekleşen vak’a rakamının 47 bin 29 sayısına eriştiğini aktaran Bakan Koca, bugünle beraber gerçekleştirilen test rakamının ise toplamda 307 bin 210 olarak belirlendiğini belirtti. Bakan Koca, Türkiye’de yapılan tedaviden sonra iyileşip daha sonra tekrardan virüse yakalanan her hangi bir hastanın olmadığı aktarıldı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Açıklamaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulunun gerçekleştirdiği toplantı sonrası yaşanan salgının Türkiye’deki devam eden seyri ile alakalı olarak bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamasına “Sözlerimi özellikle şahsınız için söylediğimi kabul edin. Mukaddes Hanım teyze, beni karşılıklı konuşuyormuş gibi dinleyin. Sevgili genç arkadaşım Can, telefonda konuşuyormuş gibi beni dinle” sözleri ile başlayan Fahrettin Koca, açıklamasının devamında;

“Türkiye’deki toplam sağlık personeli sayısı 1 milyon 611 bin 635’tir. Yoğun bakım konusunda Avrupa’nın en şanslı ülkeyiz, ülkenizin sağlık altyapısına güvenin. 2.423 hastamız iyileşerek taburcu edildi. Sağlık ordumuza güvenin” sözlerini ekledi.

Ayrıca Bakan Koca, sözlerine devam etti :

 

‘O kendine çok dikkat eden biri, koronavirüs ona bulaşmış olamaz’ demeyin. Virüs her insana bulabilir. Bize ayrıcalık tanıyacak tek şey tedbirdir. Tedbirli olun.

Artık nisan ayındayız. Güneşin, canlanan doğanın cazibesi sizi dışarı davet edecek. Sokakların çekiciliğine direnmek zorundayız. Hastalığı kontrol altına aldığımız anda, özlediğimiz hayatın güneşi doğmaya başlayacak.

Vekillere seslenmek istiyorum, sağlık camiası olarak uzun yıllardır süregelen bir sorunumuz var. Hekimlerimizin diğer birçok personelimizin uğradığı şiddet pek çok kez haber oldu. Yasalar caydırıcılıktan uzak kaldı. Yüce Meclis, beklediğimiz adımı atmış durumda. Cezaların caydırıcı sertlikte olması baştan beri Cumhurbaşkanımızın da talebidir. Sağlık çalışanlarımızın önemli bir kısmının koronavirüs mücadele ettiği günlerde, şiddetin asla bağışlanması düşünülemez.

Sizlerden istirhamımız bu tasarının her vekilin evet oyuyla yasalaşmasıdır. Meclisimizden personelimiz için bir kalkan istiyorum. Meclis yasayı oy birliğiyle çıkarırsa bizler meclisimizi yürekten alkışlayacağız.

Son bir gün içerisinde ise toplamda 98 kişi vefat etti, Tespit edilen vak’a sayısı ise 4 bin 747 yeni vak’a oluştu

10 nisan türkiye koronavirüs tablosu

Toplam test sayımız 307 bin 210 oldu. Bugün 30 bin 864 yeni test yaptık. 4 bin 747 yeni vak’amız var. Bugün vefat eden 98 vatandaşımızla beraber toplam vefat sayımız 1006 oldu. Bugün iyileşen 281 vak’amızla beraber 2 bin 423 hastamız iyileşti.

Test sayımız 30 bine yaklaşmıştı, 30 bin önümüzdeki hafta için belirlediğimiz hedefti, bugün aşmış olduk. Test sayımız arttıkça vakaları daha erken tespit ediyoruz. Riski kontrol altına alma gücümüz her geçen gün artıyor. Aldığımız tedbirler çerçevesinde hayatı kolaylaştırmak istiyoruz.

Maskeye ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ücretsiz ulaştırmaya başladık. Bu konuda üzerine düşen sorumluluğu gönüllü olarak üstlenen Türk Eczacılar Birliği’ne özellikle teşekkür ediyorum.

Geçen toplantıda Türkiye olarak erkenden kullanmaya başladığımızı belirttiğim ilaçların faydasından daha fazla emin olduğumuzu söylemek isterim.

Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hastamız giderek azalıyor. Vak’a sayısına göre ölüm oranı yüzde 2,15’tir. Nüfusu 10 milyonu aşan ülkeler arasında Türkiye 12. sırada yer almaktadır.

Gelecek 2 Hafta çok önem arz ediyor

  • Bir söz vardır, hepimiz diğerinin bir uzvu gibidir. Kendimizi korumanın yolu başkasına dikkat ve ihtimamdan geçer. toplumda çok yüksek bir duyarlılık var’i teşekkür ediyorum. Millet, devlet el birliğiyle biz bu korona’yı mutlaka yeneceğiz.
  • İstanbul özelinde seyrin nasıl gittiğini az önce rakamlarla konuştuk. Taramayı giderek artırdığımız bu dönemde vaka sayısının artışı doğal. Sosyal izolasyonu korumak zorundayız, önümüzdeki 2 hafta çok önemli.
  • Sağlık çalışanlarımız yönelik şiddet konusunda vatandaşlarımızın yaklaşımı daha farklı. Günde ortalama 40 olay görüyorduk, azaldığını söyleyebilirim.
“İyileşme hızında başarı grafiğimizi koruyoruz”

 

Bakan Fahrettin Koca, Açıklamayı gerçekleştirdiği anlarda Twitter hesabından Korona virüsün yayılma durumuna ait olarak açıklama ve bir paylaşım yaptı.

Günlük test sayısında 30.000’i aştık. Laboratuvar sayımız 106’ya çıktı” bilgisini veren Koca, “İyileşme hızında başarı grafiğimizi koruyoruz. Veriler, önümüzdeki günlerde iyileşme hızında artış olacağını gösteriyor” şeklinde bir yazıya yer verdi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı