Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Mide Yanması Neden Olur?


0

Mide yanmasına iyi gelen besinler – Mide yanmasına çözüm

Mide yanması ve mide yanması ile alakalı problemler, hemen hemen 7 yaşından 70 yaşına bir çok insanın acı duyarak yaşadığı problemlerden bir tanesidir diyebiliriz ve nadir durumlarda sizleri üzecek bir mide hastalıklarının habercisi olma ihtimali olabilir. Fakat bir çok insan “Mide yanması neden olur?” sualinin yanıtını bilemeyebilir. Çok fazla yağlı, yoğun oranda ekşi mamüller, tatlı ve tatlı benzeri ürünler veya baharat oranı yüksek yiyecekleri mideye indirmek mide yanmasına yol açar mı ? Mide yanmasını hafifletmek için neler yapabiliriz? Mide yanması neden olur ? Mide yanması sorunları ve problemleri ile alakalı İbrahim Saraçoğlu ne gibi şeyler öneriyor ? İşte sizlerinde merak ettiği ve Mide yanması problemi ile alakalı hemen hemen tüm merak ettikleriniz bu blog haberimiz içerisinde okunmayı bekliyor…

Mide yanması neden olur

Mide yanması neden olur ? Mide yanmasına çözüm, Mide yanmasına ne iyi gelir? Mide yanmasına iyi gelen şeyler nelerdir –
Sevgili okuyucularımız, “Mide yanması neden olur?” sualinin yanıtını öğrenebilmeniz adına ilk adım olarak uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Fakat uzman bir doktora gitmenize ve muayene olmanıza rağmen size her hangi bir teşhis konulama sorunu yaşadıysanız, mide yanması probleminin temelinde yatan sebepleri kendi imkanlarınız ile ve aynı zamanda kendi başınıza da öğrenme şansınız mutlaka vardır. Beslenme alışkanlıklarınızda gerçekleştirdiğiniz bazı basit değişiklikler bile mide yanmasına neden olan problemlerin hızlıca düzelmesini ve iyileşmesine neden olabilir.

Mide yanması neden olur sualinin yanıtlarını siz değerli ziyaretçilerimiz için uzun bir araştırma sonucunda bir arada olarak toplamış olduğumuz bilgilerden öğrenme şansına sahipsiniz.

Vücudunuzu ve hissettiklerinizi takip edip izleyerek sizlere ne gibi yiyeceklerin yaradığını yada ne gibi şeylerin yaramadığını anlayabilirsiniz. Fakat mide yanmasının nedeni yalnızca yenilen yiyecekler yada içeceklerden kaynaklanmıyor olabilir. Genellikle mide yanması problemi yaşıyorsanız uzman bir doktora görünmenizde mutlaka ve mutlaka yarar var.

Mide yanmasının nedenleri nelerdir?

Mide yanması tanımını sizlere yazmak istersek, mide de oluşan ve yemekleri sindirmemiz için çalışan mide asidinin yemek borumuza doğru çıkması sureti ile gırtlak yönüne doğru çıkan ekşime ve yanma hissidir diyebiliriz. Sizler eğer kronik bir hasta değilseniz yediğiniz besinleri mideniz sindiremiyor olabilir bilgisini verelim. Yemekleri yada yiyecek türü şeyleri çok az çiğneyerek yada çiğnemeden mideye indirmek, ağır şekilde beslenme alışkanlıkları edinmek büyük oranda mide yanmasına neden olur. Sizlerde mide yanma sorunundan muzdaripseniz ve sık olarak şikâyet etme durumları ortaya çıkıyorsa yiyecekleri ve yediğiniz yemekleri iyi bir şekilde çiğneyerek yutmayı ve aynı zamanda kolay bir şekilde midenizin sindirebileceği besinleri tercih etme yoluna ederek kendinizi iyi bir şekilde test edebilirsiniz.

Bu mide yanması sorunu sürecinde yanlış besinlerin yanı sıra mide yanması yanlış giysiler seçmekten de kaynaklanıyor olabilir. Midenizi sıkabilen ve darlaştıran dar giysiler midenizde yanmaya sebep olmaktadır.

Mide yanması nasıl tespit edilir ?

Mide yanması sorunu herhangi bir hastalık olayı değildir. Öncelikle bu mide yanmasına neden olan hastalık tespit edilmelidir diye söyleyelim. Doktorunuz tıbbi hikayenizi dinleyecek ve sizleri en iyi şekilde muayene yoluna gidecektir. Bu bahsettiğimiz olayın yanı sıra midenizin durumunu incelemek adına endoskopi adı verilen bir tetkik de yapma şansına sahiptir. Bu yapılacak olan tetkikte ve işlemde uç kısmına kamera yerleştirilmiş olan çok fazla ince bir boru benzeri bir madde, midenizin iç tarafında doğru ağız yolu yöntemi ile içeriye doğru sarkıtılır ve akabinde bu kısımda yara veya benzeri bir problem olup olmadığına detaylı bir şekilde bakılır. Eğer gerek duyulur ise küçük bir mide dokusu parçası alınmak sureti ile incelenmek amacı ile test ve tespit için laboratuvara yönlendirilebilir. Sizin doktorunuz Pylori enfeksiyonu veya şüphe duyduğu farklı olabilecek hastalıkları eliminize etmek adına da ek testler isteme yoluna gidebilir.

Mide yanması belirtileri bir hastalığın habercisi midir ?

Gastrit mide hastalığının görülen belirtilerinin hemen ilk başında mide yanması veya mide ekşimesi seyretmektedir. Uzun vadeli ve hiç geçmeyen ekşime durumları ve mide yanmaları ve gastrit sorununu gösterebilmektedir. Mide yanması şikayeti yaşayan kişilerin bir uzman doktor tetkiğinden geçerek yanmanın sebebinin tespit edilmesi mutlaka ve mutlaka gerekmektedir. Mide yanması sorunu ve beraberinde aynı zamanda reflü sorununu getirirmektedir. Reflü gastriti getirmektedir ve bir sonraki kademede ise gastrit ülseri getirmektedir…

Mide yanmasına sebep olan yiyecekler nelerdir ?

Sarımsak, soğan baharatlı yiyecekler, domates, narenciye, çikolata benzeri ürünler, kızartmalar, kafeinli yiyecek ve içecekler ve benzerleri mide yanmasına neden olma ihtimalleri yüksek yiyecek ve besinlerdir.

Mide yanmasına hangi besinler iyi gelir ?

Lifli meyveler, çiğ sebzeler, uzun zaman karnı tok tutan tahıllı ve tam tahıllı besinler, genelde mide yanmasına iyi gelen yiyeceklerdir.

Mideniz yanmasına başka ne gibi besinler iyi gelmektedir ?

Mideniz yanıyor ise bir bardak Süt için, ben şahsen fazla olmamak kaydı ile örneğin bir çay bardağına soğuk süt olması kaydı ile dolduruyorum ve bu sütü bir dikişte değilde yudum yudum ve yavaş yavaş içiyorum. Kesinlikle faydasını gördüm. En azından sizlerde ufaktan bir test yapabilirsiniz.

Süt mide yanmasına problemine çok iyi gelmektedir. Midenizin yandığı dakikalarda bir kaç yudum süt tüketebilirsiniz. Laktoz intoleransı problemi yaşayan kişiler, laktozsuz süt tüketebilirler fakat midesinde ülser problemi olanlar kişiler süt ürünleri ve ütüketmemelidir.

Karbonatlı su içiniz

1 bardak su temin edin ve içerisine 1 çay kaşığı oranında karbonat ekleyin. Bu yaptığınız karışım midemizdeki hidroklorik asidin yükünü etkisini minimize ederek yanma sorununuzu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Meyan kökü,kekik çayı yada papatya

Diyelim ki yemek yediniz ve yemek yedikten sonra hazırlayıp tüketeceğiniz papatya çayı ve meyan kökü çayı gıdalarda bulunan asit yoğunluğunu bloke etmeye yardımcı olarak midenizde yanma hissi oluşumunu yok etmeye yardımcı olacaktır. Kekik çayı da yapısı itibarı ile sindirim yapmanızı çok daha kolaylaştırarak midenize rahat bir nefes aldıracaktır.

Zencefil çayı veya Zencefilli bal karışımı

Elinizdeki 1 adet tatlı kaşığı ile aldığınız balın üzerine 1 çay kaşığı olacak şekilde taze olabilir veya temin ettiğiniz kuru zencefilden ekleyerek yiyin veya bunu yapmak istemezseniz 1 bardak olacak şekilde sıcak su içerisine balı ve zencefili karıştırmak sureti ile içebilirsiniz. Bu yaptığınız uygulama midenizdeki yanmanın geçmesine büyük oranda yardımcı olacaktır.

Sakız çiğnemeyi deneyin

Yemek yedikten sonra ağzınıza atacağınız sakızı yarım saat çiğnemeniz midenizdeki asit oranını azaltacaktır ve midenizin sindirimini dahada kolaylaştırıp rahatlatacaktır, ve akabinde midenizdeki yanma şikayetlerini azaltacaktır.

Ballı Tarçın

Ülser için ve aynı zamanda mide asidi sorunları esnasında kullanılan balı, tarçın ile karıştırıp yediğiniz taktirde midenizi yumuşatır ve yine diğer yöntemler gibi midenizi rahatlatır.

Kavun ve Muz yemeyi deneyebilirsiniz.

Lif açısından zengin olan kavun ve Muz sindiriminize ve aynı zamanda midenize faydalı olmaktadır. Bu bahsettiğimiz meyveleri tüketmek mide yanmasını azaltmaya destek olacaktır.

Patates yiyin

Patates besini genel olarak büyük oranda sindirim sorunlarınızı ve aynı zamanda mide problemlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Midenizin yanmasını engellemek adına patatesi pişirmeden çiğ olarak veya patatesi haşlayarak yiyebilirsiniz.

Ispanak yiyin

Besin açısından çok zengin bir sebze çeşidi olan ıspanağı haşlama usulü ile veya pişirmeden çiğ şekilde yemek mide yanmalarını önlemek için etkili olabilir.

Hurma meyvesi

Hurma meyvesi de aynı şekilde diğer besinler gibi mide yanması ile alakalı problemleri ve önlenmesinde çok mühim bir besin maddesidir.

Maden suyu – Kaynak suyu

Kaynak suyu yada maden suyu da diyebiliriz, içeriğindeki faydalı sıvılar ile sindirim sistemimizi ve aynı zamanda mide asitlerimizi düzenli tutmamıza yardımcı olmaktadır. Durum böyle olunca mide yanması adına bir problem oluşumunun önüne geçmekte yardımcı olmaktadır.

Midenize hafif bir masaj yapın veya yürüyüş yapın

Eğer ki midenizde bir gaz birikimi varsa ve bu nedenden dolayı midenizde yanma var ise sırt bölgenizi dik olarak tutun sonrasında hafifçe midenize ufak dairesel dokunuşlar ve hareketlerle ile masaj yapmaya çalışın. İkinci bir  seçenek olarak yürüyüşe çıkmanız midenizin rahatlamasına destek olacaktır.

Mide yanmasına çözüm nedir ?
Mide yanmasına ne iyi gelir ?
Mide yanması neden olur ?
Mide yanmasına ne gibi besinler iyi gelir ?
Mide yanmasına iyi gelen şeyler nelerdir ?

İbrahim Saraçoğlu’nun insanlara öneride bulunduğu süt ürünü ve süt kürüne dair midemizde yanma hissi belirdiği zaman soğuk olacak şekilde yada ılık olacak şekilde süt ürününden yalnızca 2-3 yudum kadar içilmesi lazım olmaktadır. İçtiğiniz süt, etkisini bir kaç dakika sonra göstermeye başlayacaktı. Dikkatli bir şekilde hareket edilmesi belirtilen en mühim durum içeceğimiz süt ürününün çok sıcak olmayacak şekilde olması ve 2-3 yudumdan yani önerilen orandan fazla içilmemesi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı