Su İçmenin 15 Önemli Faydası


0

Su içmenin faydaları

Su içmemiz insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Su maddesi kendi içerisinde barındırdığı potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfat, magnezyum maddeleri beden adına mühim bir yer tutan faydalı mineraller içermektedir. Su, insan yaşamı adına havadaki oksijen sonrasında ciddi bir şekilde önem arz eden bir diğer mecburi ihtiyaç olarak önümüze çıkmaktadır. Neden diye sorulacak olursa, insan kanının yüzde 83 oranı, vücutta bulunan kemiklerin yüzde 22 civarı, vücut kaslarının ve beynin  yüzde 75 civarı sudan meydana gelmektedir. Tükürük, idrar, ter adına vücuttaki bu maddelerin oluşumu, vücuttan atılması gereken atıkların vücuttan atılması olayı, su içerisinde eriyen besinlerin emilme süreci, vücudumuzdaki eklemlerin kaygan olması ve aynı zamanda gözlerin kaygan bir hal alması ve ayrıca beden sıcaklığının makul seviyelerde tutulması, konu başlığımız olan su maddesi ile imkanlı bir hale geliyor.

Su içmenin faydaları, Su içmek neye iyi gelir ?, Su içmenin yararları, Susuz kalmanın zararları, Suyun faydaları Suyun faydası nedir ? gibi bir çok konuda sizleri aydınlatacak makaleyi okuyabilirsiniz.

Su içmenin yararları

Vücudu susuz bırakmak rahatsızlıklara sebep olmaktadır

Dünya kütlesinin yüzde 70 civarı sudan oluşmaktadır ve dünya üzerinde bulunan su kaynaklarının ortalama yüzde 0.3 civarı kullanıma uygun ve içilebilir değerlerdedir. Suda bulunması gereken pH değerinin 7 buçuk ve 8 buçuk değerleri arasında yani diğer anlamda alkali bir şekilde olması en uygun halidir diyebiliriz. İçtiğimiz suların üzerinde bulunan etiket bilgilerini okumamız gerekmektedir ve pH ile alakalı değerinin az önce verdiğimiz değerler arasında olan içme suları tercih edilip tüketilmelidir diyebiliriz..

Havaların sıcak olduğu zamanlarda ve vücut egzersizi esnasında çok daha fazla su içmemiz gerekmektedir. Siz eğer ki yeterince su içmezseniz susuzluk problemi meydana gelir. Susuzluğun ise belli başlı göstergeler; başta ağrı oluşması, genellikle yorgunluk hissi ve kabızlık problemidir. Susuzluğun uzun zaman sürdüğü süreçte çok daha ciddi rahatsızlıklara bile yol açma riski bulunmaktadır.

Su içmenin faydaları nelerdir

Hiçbir sıvı, suyun yerini almaya yetmiyor !

Su ihtiyacı sadece su ile olabildiği gibi aynı zamanda çay, meyve suları, portakal suyu ve benzerleri hemen hemen tüm içecekler aracılığı ile de sağlanabilir yalnız bu bahsi geçen içeceklerin, sade içme suyunun yerini hiç bir zaman dolduramayacağının farkında olmamız gerekmektedir. Susama hissiyatı bedenimiz susuz kalıncaya dek hissedilmemektedir. Akabinde ise susuzluk hissi gelmeden daha önce bir süre içerisinde su tüketmek büyük bir önem arz etmektedir.

İnsanların su ihtiyacı, sağlıklı durumda olanları var sayarsak; kişinin yaş durumuna, iklim ve hava sıcaklığı, yediği yiyeceklere ve ayrıca gerçekleştirdiği bedensel faaliyetlere göre değişmektedir.

  • Yetişkin insanların tüketmesi gereken su miktarı günlük 2 ve 3 litre.
  • Günlük olarak 4 ile 8 yaş limitindeki çocuklar için 1 ve 1,5 litre arası.
  • 9 ve 13 yaş civarında çocuklar için gerekli su miktarı 1,5 ve 2 litre.
  • 14 ve 18 yaş gençlerin tüketmesi gereken su miktarı 2 veya 2,5 litre

Su İçmenin Faydaları

1 – Su içmek ağızdaki kokusunun giderilmesini sağlar.

2- Kanın yoğunluğunu artırır, hücrelerin ihtiyaç duyduğu gerekli oksijeni ve ayrıca besinlerin taşınmasını hızlı bir şekilde gerçekleştirir ve kalp atışlarımızın çok daha sağlıklı bir şekilde olmasını sağlar.

3- Saçların kırılmasını, yine saçların kepeklenmesi, saç dökülmesi gibi saç sorunlarını bloke etmekte faydalıdır.

4- Kişilerde oluşan kabızlık sorununu ve bağırsaklarda oluşan tembellik gibi sindirim ile alakalı problemlerinin giderilmesini sağlar.

5- Spor ve egzersiz esnasında oluşan kaslarda kasılma durumu ve yine kaslarda meydana gelen kas kramplarını engellemede faydası olur.

6- Susuzluk sürecinde oluşan unutkanlık problemi, kişide ki dikkat dağınıklığı sorunları gibi beyin ile alakalı fonksiyonlarını daha sağlıklı bir hale getiriyor.

7-Su içmek, yaşanan stresle mücadele de etkilidir.

8-Bebekli olan ve aynı zamanda emzirme döneminde olan anneler adına süt yapıcı özelliği olan bir kaynak olduğu bilinmektedir.

9- Kişiyi yoğun bir şekilde rahatsız eden Reflü sorununa iyi gelmektedir.

10-Gribal ve benzeri olan ve insandan insana bulaşan hastalıklar ile savaşma sürecinde, vücudumuzun direncine büyük oranda bir katkı sağlar.

11- Deri ve cilt sağlığının düzenlenmesinde ciddi oranda etkileri olmaktadır. Gerekli oranda su tüketen bireylerin ciltleri daha fazla nemlenir, parlak görünür, çok daha sağlıklı ve daha genç bir görüntüye ulaştırır.

12- Vücut ve beden sıcaklığını düzenler.

13-Vücutta bulunan fazla ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

14- Gerekli ve yeterli oranda su tüketen insanlarda metabolizmanın çalışma hızını artırır ve aynı oranda hızlanmasına yardımcı olur.

15- Bol su içmenin faydalarından bir tanesi de, böbrek hastalıklarından korumasıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı