Sumak Faydaları Nelerdir?


0

Sağlıklı ve dengeli beslenme ile bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı korunmak mümkündür. Beslenme planında; Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin gıdaların yerleştirilmesi, yararlı bitkisel maddeler bazı sağlık yararları getirebilir. Ülkemiz topraklarında yetişen ve birçok hastalığa karşı koruma sağlayan çok değerli bitkisel gıdalar bulunmaktadır. Bir tanesi sumak. Genellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde yemek pişirmek için kullanılan Sumak, yararlı ve lezzetli bir besindir. Sumak ağacında yetişen Sumak bitkisi tahıl şeklinde veya toz halinde, yemekler ve salataların yanı sıra veya çay şeklinde tüketilebilir. Günlük beslenme için bu yararlı gıda sağlığını korumak için tavsiye edilir.

Sumak nedir?
Suma Faydaları Nelerdir?
Sumak nasıl yenir?

Sumak; Sumak ağacı olarak da adlandırılan rhus bitkisinin meyvelerinden elde edilen bir baharat türüdür. Kırmızı renkli, küresel şeklinde olan bu bitkinin ekşi bir tadı vardır. Sumak ağacı olarak da bilinen bitki, çalı görünümündedir. Ağaçtan çıkarıldıktan sonra, uygun tekniklerle kurutulan sumak genellikle tuzla karıştırılır ve toz halinde ve baharat şeklinde kullanılır. Ancak bazı kültürlerde, özellikle doğu ve güneydoğu illerinde, yemeklere asidik bir tat vermek için, sumak sıcak suda bekletilerek elde edilen asidik lezzet suyu yemeklerde kullanılmaktadır. Koku azaltıcı özellikleri nedeniyle soğan salatalarında yaygın olarak kullanılan Sumak, genellikle her türlü salatada, bazı yemeklerde ve başlangıçlarda bulunur. Yemeklere eşsiz bir tat vermenin yanı sıra, Sumak çok faydalı bir sağlık baharatıdır. Birçok olumlu sağlık etkileri nedeniyle sağlıklı bir diyetin bir parçası olmalıdır gıdaların türlerinden biridir, özellikle anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri. Ülkemizde ve Orta Doğu’da iyi bilinen ve kullanılan bir baharat türü olan Sumak, Batı kültüründe iyi bilinmese de, bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan faydalar sonucunda yavaş yavaş kullanılmaktadır.

Sumak Faydaları Nelerdir?

Sumak faydaları sayma durmaz çok değerli bir bitkidir. Bunun ana nedenlerinden biri çok güçlü bir antioksidan özelliği gösterir. İkinci bir olumlu yönü vitamin ve minerallerin yüksek içeriğidir. İşte insan sağlığı için silikon faydaları şunlardır:

Önemli bir antioksidan kaynağıdır

Sumak yıllardır antioksidan özellikleri için bilinen birçok yaygın olarak kullanılan baharatlar çok daha güçlü bir antioksidandır. Bu şekilde vücutta dolaşan serbest radikalleri azaltır ve oksidatif stres düzeyini azaltır. Neden olduğu olumlu etkileri sayesinde hücrelerin daha kanserli olmasını önler ve her türlü kansere karşı koruyucu etki sağlar. Ayrıca antioksidan etkileri sayesinde, birçok kronik hastalıklar, özellikle kardiyovasküler hastalıklar yakalanma olasılığını azaltır.

Anti-inflamatuar fonksiyonu özelliği barındrımaktadır

Anti-inflamatuar özelliklere sahip olan Sumak, başta grip ve soğuk algınlığı olmak üzere vücutta görülebilen bulaşıcı hastalıklarla mücadele yeteneğini arttırır. Ateşi azaltmaya yardımcı olur ve bulaşıcı hastalıkların hafif sağkalmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren Sumac’ta C vitamininin bol bulunması da bu mücadeleyi destekler. Sumak da çok çeşitli hastalıkların neden olduğu ağrıyı azaltmada etkilidir.

Kan şekerini normal şekilde düzenler

Bazı bilimsel çalışmalar düzenli Sumak tüketimi bir çok kronik hastalıklara karşı korur veya tedaviyi destekler göstermektedir. Biri şeker hastalığı. Bilimsel araştırmalara baktığımızda, emme yardımıkan şekeri düzenleyen yardımcı olur ve aynı zamanda kandaki kolesterol düzeyini düşürerek tip 2 diyabet kaynaklanan sorunları azaltır görebilirsiniz. Tip 2 diyabetli hastalarda birçok komplikasyon uzun süreli yüksek kan şekeri düzeylerine bağlı olarak gelişir. Bu nedenle, mevcut tedaviye ek olarak, Sumak tüketiminin düzenleyici etkileri ile tüm bu komplikasyonları en aza indirmek mümkün hale gelir.

Enfeksiyon oluşumlarına karşı korur

Sumakın antifungal ve antibakteriyel etkilerini göstererek bulaşıcı hastalıkların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Salmonella Typhimurium ve Aspergillus Flavus gibi yaygın bulaşıcı hastalıkların neden olduğu enfeksiyonların hafifletmeye yardımcı olduğu ve bu enfeksiyonların neden olduğu komplikasyonları hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca hava yollarında çay tüketimi, boğaz ağrısı ve öksürük gibi hastalıkların olumsuz etkilerini önlemeye yardımcı olur, özellikle boğaz hastalıkları.

Diüretik etkisi vardır

Sumak güçlü bir idrar söktürücüdür. Bu vücut üzerinde bir idrar söktürücü etkisi olduğu anlamına gelir. Sumak idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korur ve bu etki sayesinde yüksek tansiyonu düşürür. Vücutta biriken toksik maddelerin atılımını desteklemek için, Sumak bu faydalardan yararlanmak için düzenli olarak alınmalıdır.

Koroner damarların hastalıklarına karşı korur

Yüksek kolesterol ve trigliserid düzeyleri kolesterolün damar duvarlarında birikmesine ve ateroma plaklarının oluşmasına neden olur. Bu koroner arter hastalığı ve uzun süreli kalp krizi ana nedenlerinden biridir. Sumak kandaki kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve koroner damarların hastalıklarına karşı korur. Damar sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ve kan dolaşımının düzenlenmesi nedeniyle kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde de çok etkilidir.

Kadın sağlığı için önemli

Bilimsel çalışmalar ışığında, Sumak tüketiminin kadınlarda adet problemlerini azalttığı gösterilmiştir. Sumak’ı tüketmenin bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir, özellikle dismenore denilen bir sorunu olan ve ağrılı dönemleri olan kadınlarda. Bu sorunu olan kadınlar bir baharat tabağı ile adet sırasında Suma tüketmek seçebilirsiniz, yoğurt ile karıştırın veya Sumak çay olarak hazırlamak. Buna ek olarak, emziren annelerde sumak tüketiminin anne sütü üzerinde giderek artan bir etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak emziren annelerin Sumak tüketimi için doktorlarına danışmaları faydalıdır.

Sumak nasıl yenir?

Sumak ülkemizde çok yaygın bir baharat türüdür. Salata genellikle kullanılır. Buna ek olarak, Sumak suyu bamya çanak veya ekşi ekşi ekşi tat vermek için kullanılabilir. Sumak çay yukarıdaki faydaları nedeniyle büyük miktarlarda Suma tüketmek isteyenler için başka bir tüketim yöntemidir. Sumak çay kronik farenjit muzdarip insanlar için özellikle çok yararlı bir bitkisel tedavi seçeneği, boğaz ağrısı, ejeksiyon veya kuru öksürük. Sumak çay hazırlamak için, paketlenmiş veya güvenilir transfer-Sumak baharat su bir çay kaşığı koyarak bir sürahi içinde haşlanmış olabilir. Bu pişirme yaklaşık beş dakika sonra yenecek hazırdır. Buna ek olarak, tüm bitkiler gibi, emilim aşırı yan etkilere yol açabilir. Düzenli Sumak kullanımı başlamadan önce doktorlara danışılmalıdır, özellikle kronik hastalığı olan kişiler ve sürekli ilaç kullananlar için. Buna ek olarak, hamile kadınlar ve emziren anneler bir diyet takviyesi olarak günlük Sumak tüketimi başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Yemek ve salatalarında Sumak kullanan sağlıklı bireylerde bir sakınca yoktur. Doktor hiçbir dezavantajları görürse bir hastalık veya ilaç olan kişiler bu bitki tüketebilirsiniz. Yukarıdaki faydalarından yararlanmak istiyorsanız, bir günlük diyet ekleyebilirsiniz ve sağlıklı bir yaşam sürmek.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı