Türkiye Hakkında Oldukça Şaşırtıcı 17 Bilgi


0

1. Dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezlerinden birine sahiptir.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İzni İle Alınmıştır

İstanbul’un Kapalıçarşı veya Kapalı Çarşı, 1455 tarihlidir ve Osmanlı Konstantinopolis’in fethinden kısa bir süre sonra kurulmuştur. Yüzyıllar boyunca 3.000’den fazla dükkanın kapladığı 61 caddeden oluşan bir warren haline geldi ve şu anda neredeyse anlaşılmaz bir 333.000 feet kare kaplıyor . Asla her şeyi keşfedemezsiniz, ancak bu insanların denemesini engellemez – Travel + Leisure’a göre , Kapalıçarşı 2014’te 91 milyondan fazla insanı çekerek dünyanın 1 numaralı cazibesi oldu.

2. Tatlıda tavuk bulabilirsiniz.

Enteresan bir tatlı olarak Osmanlı dönemine ait tavuk göğsü veya tavuk göğsü tatlısıdır. Tarçın ile toz haline getirilmiş, haşlanmış tavuk, süt ve şekerin garip bir karışımıdır. Aslına bakacak olursanız lezzetli bir tatlıdır. Ülke genelinde menülerde bulabilme şansına sahipsiniz.

3. Türkiye kültürel miraslarla doludur.

Efes Harabeleri, Türkiye

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İzni İle Alınmıştır

Aslında, Türkiye’de UNESCO’nun Dünya Mirası Alanları listesinde 13 ve geçici listede 62 noktası vardır. Mezolitik bir tapınaktan (Göbekli Tepe) bir İncil kentine (Efes) bir Birinci Dünya Savaşı savaş alanına (Gelibolu) kadar uzanırlar ve Türkiye’yi dünyanın en çok ziyaret edilen altıncı turizm bölgesi haline getirmeye yardımcı olurlar .

4. Noel Baba Türkiye’den.

Aziz Nicholas Kuzey Kutbu’ndan uzakta, Patara’da doğdu. Ve Türkiye ile bağlantısı olan tek aziz o değil – Meryem Ana’nın dinlenme yeri Efes yakınlarında, Aziz Paul ise güneyde Tarsus’lu olabilir. İncil’deki diğer figürler arasında Şanlıurfa’da doğan Hz. İbrahim peygamber de vardır. Tufandan sonra, Nuh gemisini Ağrı Dağı’nda karaya oturmuş olabilir.

5. Akdeniz’in birincil deniz kaplumbağası yuvalama plajlarından biri burada.

İztuzu Plajı

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle

Fethiye’nin hemen batısında bulunan İztuzu Plajı, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağası için önemli bir üreme alanıdır. Kaplumbağalar Mayıs ve Ekim ayları arasında gelir ve yeni nesil yumurta bırakmak için doğdukları yere karaya tırmanırlar. Plaj her yıl yaklaşık 300 yuva kazıyor ve hükümet düzenlemeleri turizmi bu değerli doğal kaynağı koruma ve koruma ihtiyacı ile dengelemeyi başardı. Kıyıdan aşağı, Patara Akdeniz’in en uzun plajıdır (bozulmamış beyaz kum tepeleri 20 mil).

6. Türkiye dünyaya lale hediye etti (rica ederim, Hollanda).

İlk lalelerin nerede yetiştirildiği belirsizdir, ancak bilinen şey, Osmanlıların çiçeği popülerleştirmesi ve Avrupa’ya girişlerini kolaylaştırmasıdır. Eşzamanlı ihracat? Lale Çılgınlığı. Dünyanın ilk spekülatif balonunun tohumları, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman mahkemesinin Flaman büyükelçisi soğanlı çiçekleri Hollanda’ya geri getirdiğinde ekildi. Avrupa’nın Türkiye’ye şükran borcuna sahip olduğu diğer emtialar kahve ve kirazdır.

7. 130’dan fazla zirve 3.000 metreden 9.800 feet’e ulaşır.

Palandöken Dağı

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle

Balmy kıyı ikliminin sizi kandırmasına izin vermeyin. Türkiye muhteşem dağ sıralarına ev sahipliği yapıyor ve kış ziyaretçileri yaklaşık bir düzine tatil beldesinde yamaçlara vurabiliyor. Doğu Erzurum ilindeki Palandöken, Türkiye’nin 3.125 metre (10.200 fit) yüksekliğindedir ve Avrupa’nın en uzun doğal kayak pistine sahip olduğunu iddia etmektedir.

8. İstanbul Avrupa’nın en heyecan verici sanat sahnelerinden birine sahiptir.

Sinirli İstanbul Bienali , şimdi 14. baskısında, uluslararası sanat kalabalığı için mutlaka görülmeli ve 2013 yılında 300.000’den fazla ziyaretçiyle dünyanın en iyi çağdaş sanat gösterileri arasında yer alıyor.

9. Yeraltında kıtaları geçebilirsiniz.

İstanbul Metrosu

İstanbul Avrupa’nın en büyük şehri olabilir, ancak yarısı Asya’ya uzanır. Bir sultan, Boğaziçi Boğazı’nın altındaki bir demiryolu bağlantısının hayalini kurduktan bir yüzyıldan fazla bir süre sonra, Türkiye 2013 yılında Marmaray metro hattını açtı. Eski imparatorluk şehri, aynı zamanda en eski ikinci yeraltı demiryolu olan kısa füniküler olan Tünel’e de ev sahipliği yapıyor.

10. Türkiye’de ilk defa tarım tohumları ekildi.

Tarihçiler, bu topraklarda yaklaşık 11.000 yıl önce tarımın başladığına inanıyorlar. Türkiye’nin güney merkezindeki Çatalhöyük gibi yerleşim yerlerinde, bu proto şehir sakinlerinin diyetlerine buğday ve arpa gibi mahsuller eklediğine ve ilk evcilleştirilmiş tahıllarla genetik olarak özdeş olan yabani otların Türkiye’nin güneydoğusunda hala büyüdüğüne dair kanıtlar var. Bugün bile, ülke dünyanın 10. büyük tahıl üreticisidir.

11. Christendom’daki en önemli yerlerden bazılarına ev sahipliği yapar.

Ayasofya Camisi

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle

Türkiye’nin nüfusu% 99 Müslüman olabilir, ancak bu topraklar her yıl on binlerce Hıristiyan insanı kendine çekiyor. Dünyanın 300 milyon Ortodoksunun manevi lideri Ekümenik Patriği, Bizans İmparatorluğu’nun izinde olan İstanbul’da yaşıyor. Antakya’da Havari Peter tarafından kazılan mağara, ilk Hıristiyan ibadethanesiydi, 1. yüzyıl ataerkil kilisesinin bugünkü düşüncesiz İstanbul Fındıklı bölgesinde yeraltında olduğu söyleniyor. İstanbul ayrıca şu anda bir müze olan 1.500 yıllık Ayasofya Katedrali’ne de ev sahipliği yapıyor. Ermeni Apostolik Kilisesi de 1.700 yıl önce bugün Kayseri şehrinde kuruldu.

12. Yağlı güreş ulusal spordur.

İki büyük erkeğin beline sıyrılan, zeytinyağı ile ıslatılmış ve sıcak Trakya güneşi altında boğuşan gösteri, 654 yıllık bir spor geleneği ve görülmesi gereken bir manzara. Kışın Ege bölgesinde düzenlenen deve güreş turnuvaları ve Karadeniz yakınlarındaki boğa güreşi de popülerdir.

13. İnsanlar burada avcı-toplayıcı döneminde tapınaklar inşa ediyorlardı.

Göbekli Tepe, Türkiye

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle

1990’ların ortalarından önce, erken halklar tarıma hakim olan ve kalıcı yerleşimler kurulana kadar büyük ölçekli insan inşaatlarının yapılmadığı varsayılmıştı. Ancak daha sonra Göbekli Tepe arkeolojik alanı Türkiye’nin güneyinde keşfedildi ve anıtsal yapıya ilişkin kanıtlar tarım devriminin kabul edilen zaman diliminden en az 2000 yıl önce gerçekleşti. Göbekli Tepe’deki bina, çanak çömlek, yazı dili ve tekerleğin icatlarını da önceden belirlemiştir.

14. Türkiye’nin film endüstrisi büyüyor.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu 2014’te Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazandığında, Türk sinemasında yapımların yılda beş kattan yaklaşık 100 filme yükseldiğini gören on yıllık bir canlanma taçlandı. Türkiye, yerli filmlerin gişede Hollywood’un tekliflerinden daha fazla yer aldığı birkaç ülkeden biridir ve filmleri ve televizyon dizileri Orta Doğu’da büyük bir yumuşak güç ihracatıdır.

15. Her 10 günde bir yeni bir bitki türü keşfedilir.

Fotoğraf: Waldemar Jan

Türkiye’nin 10.000 bitki ve 80.000 hayvan türü, ülkeyi dünyanın 35 biyolojik çeşitlilik sıcak noktası arasında sıralamaya yardımcı oluyor. Twitchers, ülkenin 475 yaşlarından bazılarının veya küresel çeşitliliğin% 5’inin manzaraları için yarım düzineden fazla kuş cenneti ziyaret edebilir. Çiçek severler için de harika bir yer – yukarıdaki yerli Fritillaria imperialis gibi önemli noktalara bakın.

16. Türkiye gerçekten dünyanın merkezidir.

Bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları’nın 260 ve sayılan destinasyonları sayesinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan hemen her yere uçabilirsiniz. Çocuk dostu mürettebat tarafından servis edilen modern bir uçak filosu, hızlı büyüyen havayolu şirketinin dört yıldır Avrupa’nın En İyi Havayolu kazanmasına yardımcı oldu.

17. Zor Görünse de Türkçe’nin öğrenilmesi şaşırtıcı derecede kolaydır.

Fotoğraf: Funky Tee


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
vidos

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı